Genel

Suriye: Mescid-i Aksa’ya saldırı sistematik bir provokasyondur

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün; bir kısım haber ajanslarının aktardığı ve İsrailli Likud Partisinden sorumluların işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan Aksa Mescidinin basılmasına çağıran açıklamalarını en keskin ibarelerle kınadı.

Bakanlık resmi sözcüsünün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı bildiride; bu gibi açıklamaların oldukça tehlikeli bir tırmandırma niteliğinde sayıldığının altı çizilirken; dünyadaki tüm Müslümanlar açısından yüksek bir dini mekana sahip olan ve dini bir kaynak sayılan Aksa Mescidine saldırı için sistematik bir provokasyon teşkil ettiği vurgulandı.

Bakanlık; uluslararası toplumdan, bu tehlikeli tırmandırma karşısında üstüne düşen misyon ve sorumluluğu üstlenme çağrısında bulundu.

Kudüs Kentinin hala işgale maruz kaldığı, bu kentteki kutsal yerler ve mülkleri koruma sorumluluğunun İsrail işgal otoritelerine düştüğüne dikkat çekilen bildiride; sonuçları hesaplanmamış bu maceranın yol açacağı yansıma ve verilerin sonuçlarının İsrail’e düştüğüne vurgu yapıldı.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi sözcüsü bildirisinde; kutsal Harem-i Şerif’in, adil-kapsamlı barıştaki sorumluluklarından kaçan bir varlığın seçimlerinde tüketilecek bir karttan çok daha büyük olduğunu ifade ederken, bu açıklamaların dünyadaki tüm Müslüman ve Arapların duygularıyla direk bir şekilde alay teşkil ettiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı