Genel

Suriye müftüsü: Oğlumun ölüm emri Türkiye ve Suudi Arabistan’dan geldi

Suriye’nin Müftüsü Ahmed Bedreddin Hassun, katledilen küçük oğlunun öldürülme emrinin Türkiye ve Suudi Arabistan’dan geldiğini söyledi.

El Alem’in bildirdiğine göre, Suriye’nin Müftüsü Ahmed Bedreddin Hassun, katledilen küçük oğlunun öldürülme emrinin Türkiye ve Suudi Arabistan’dan geldiğini söyledi. Ve bu emri yerine getirenlerin her birinin 50 bin Suriye lirası aldığını belirtti.

Hassun İngiltere’de yayınlanan İndependent gazetesinden Robert Fisk’e geçen salı verdiği mülakatta, oğlunu öldürenlerin Halep’in banliyölerinden olduğunu ve öldürme emirlerini Ankara ve Riyad’tan aldıklarını itiraf ettiklerini söyledi. Hassun, sonrasında oğlunu öldüren 18 ve 19 yaşlarında ki gençlerle mahkemede karşılaştığını söyleyerek, gençlerin kimi öldürdüklerini bilmediklerini ancak eve gittiklerinde televizyondan öğrendiklerini belirtti.

Hassun verdiği röportajda sözlerine şöyle devam etti, “ Ben oğlumu öldüren iki genci affettim ve mahkeme başkanına şikayetçi olmadığımı söyledim. Şimdi Cenevre 2 konferansı için dua ediyorum. Ben Hıristiyan’ından Sünni’sine, Alevi’sinden Dürzi’sine kadar bütün mezheplerin, bütün dinlerin, bütün Suriyelilerin müftüsüyüm.” Hassun son olarak Türkiye, Irak, Suudi Arabistan ve Lübnan’ı uyardı. Özellikle uzlaşma istemeyen Türkiye’nin krizden yanma ve boğulma ihtimaline dikkat çekti. Müftü, son olarak “Suriye’den gidenlerin hepsine tekrar kapımız açık. Sorun Suriye dışından gelenlerden kaynaklandı. Özellikle Türkiye’den ve Irak’tan gelenlerden” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu