GenelÖne Çıkanlar

Suriye müftüsü: Türkiye’ye konuşlandırılan Patriotların hedefi Hizbullah’tır

Suriye Arap Cumhuriyeti Müftüsü Şeyh Ahmet Bedrettin El Hassun, Türkiye’ye konuşlandırılan Patriotların hedefinin Hizbullah olduğunu söyledi

Suriye Arap Cumhuriyeti Müftüsü Şeyh Ahmet Bedrettin El Hassun Tahran’da 26. uluslararası vahdet toplantısında’’ Suriye hiçbir zaman Türkiye için tehdit oluşturmadı. Patriot füzeleri Hizbullah’a karşı kuruldu’’ dedi.

“Bugün İslam beldelerini peş peşe kaybettiğimiz bir yol ayrımındayız. Diktatörleri değiştirmek istediler değişti, ancak ülkelerimiz onların baharında paramparça oldu’’ diyen Hassun, İran’ın nükleer enerji programına yönelik sürdürülen saldırgan politikanın asıl nedeninin ise İran’ın Filistin davasına verdiği destek olduğunu, İran’ın, İslam’dan ve Filistin’den vazgeçmesi halinde İran’ın istediği nükleer santralin batılılar tarafından kurulacağını söyledi.

“Bugün İran’a yapılan ambargonun asıl nedeni nükleer santral değil, Filistin’dir. Biz Kudüs’ün bölünmesine razı olmadığımız gibi kabul de edemeyiz” diyen Hassun, İsrail bayrağı altında Kudüs’te namaz kılmamız mümkün değil dediği ifade edildi.

Suriye sorunuyla ile ilgili olarak, “başkan Esad başkanlık koltuğunu bugün bırakmaya hazır, ancak sorun başkanlık sorunu değil” diyen Hassun, “Suriye hiçbir zaman Türkiye için tehdit unsuru olmadı. Patroit füzeleri de Hizbullah’a karşı kuruldu’’ dedi.

İran’ın, Suriye halkının beklentilerini karşılayan reform çağrılarının Suriye muhalefeti tarafından reddedildiğini ve Londra’ya gitmeyi tercih ettiklerini söyleyen Hassun, “bu buluşmanın Şam’da gerçekleşmesini temenni ediyorum. Suriye halkının neler yapabileceğini o zaman görürsünüz” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin ekonomisine savaş açılmasına rağmen ümmet için bütün zorluklara katlandığını söyleyen Müftü Hassun, İnsanlık uğrunda malını ve canını feda eden İran halkını kutladığını söylediği ifade edildi.

26. uluslararası İslami vahdet toplantısının 102 İslam ülkesinin katılımıyla Tahran’da “Yüce Peygamber(s.a.v)” adı altında başladığını belirten Müftü Hassun; Bunun muvahhit İslam ümmetinin simgesi olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı