GenelSuriye Düşmanları

Suriye muhaliflerinin eğitimi ve teröristlere silah temini İncirlikte yapılıyor

TÜRKİYE’NİN GÜNEYİNDE GİZLİ OPERASYON

New York Times ve The Guardian gazetelerinde yayınlanan haberlerde, CIA hücrelerinin Türkiye’nin güney illerinde gizli operasyonlar düzenlediğini, tüfek, roket, el bombaları, tanksavar gibi silah ve mühimmatı sınırda Suriyeli muhaliflere teslim ettiği belirtiliyor. Hangi gruplara silah yardımı yapılacağı yine CIA tarafından belirleniyor. Haberi daha önemli kılan ABD’li yetkililerin CIA’in Türkiye’ye konuşlanarak muhaliflerin silahlandırılma sürecini yönettiğini kabul etmesi.

Adana’da yayınlanan yerel Gazete Ekspres, bundan birkaç ay önce İncirlik Üssü’nden TIR’lar dolusu silah ve mühimmatın (17-26 mart ve 5-6 mayısta) Suriye’deki isyancılara gönderildiğini yazmış. Gazete iddiasını desteklemek için şehirde trafiğe kapatılan Kasım Gülek Köprüsü’nden sadece İncirlik’ten çıkan bu TIR’ların gizlice geçişine izin verilmesini gösteriyor.

ESKİ FBI AJANINDAN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA

Öte yandan Vatan Gazetesi’nde geçen ay yayınlanan bir haberde Sibel Edmonds adlı eski bir ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) çalışanı Hatay’da bir kampta bulunan Özgür Suriye Ordusu militanlarının NATO ve ABD tarafından Türkiye’de gizlice eğitildiğini öne sürmüş. Kişisel blogundan Suriyeli muhaliflerin eğitildiği yerin ise İncirlik Üssü olduğunu iddia eden Edmonds, şöyle yazmış: “Amerikan ve Türk hükümet kaynaklarından aldığım bilgilere göre Albay Riyad El Esad liderliğindeki Özgür Suriye Ordusu geçen mayıs ayından beri İncirlik’te eğitiliyor. ABD, muhaliflere eğitimin yanı sıra, para, silah ve cephane sağlıyor. İncirlik üzerinden Suriye’ye silah kaçakçılığı yapılıyor.”

BÜYÜKELÇİ RİCCİARDONE’NİN ADANA ZİYARETİ

Bu arada geçen ay Adana’ya bir gezi yapan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone’nin de ABD’nin Adana Konsolosluğu’nda gizli bir toplantı yaptığı ve Başkonsolos Daria Darnell’den Suriye operasyonuyla ilgili brifing aldığı bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı