Genel

Suriye OCHA ile anlaşma hazırlıklarını inceledi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu OCHA Müdür Yardımcısı Philippe Lazzarini ve İnsani İşler Bölgesel Koordinatörü Rıdvan Nuvaysır ile OCHA planını hayata geçirme mekanizmalarına ilişkin imzalanacak anlaşma hazırlıklarını masaya yatırdı.

Görüşmede; İki taraf arasında imzalanacak anlaşma; ülkede yaşanan krizden dolayı zarar görenlere insani yardımlarda bulunmayı amaçlamasıyla Suriye tarafı başkanlığında tüm bu süreci organize edecek ve yönetecek bir komitenin teşkil edilmesiyle yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Mikdat; iki taraf arasında Suriye’nin ulusal egemenliğine saygı gösterme çerçevesinde iki taraf arasında güveni sağlama ve koordinasyonda bulunmanın önemine dikkat çekti.

Ülkenin muhtelif bölgelerinde yaşanan durumlar gölgesinde zarar gören herkese yardımların ulaştırılmasına Suriye’nin ciddi bir önem gösterdiğine işaret eden Mikdat; terör gruplarının dehşet ve öldürme eylemleri neticesinde evlerini terk edip başka bölgelere kaçan vatandaşlara yardım etmeye çalıştığını belirtti.

Görüşmede Nuvaysır ve Lazzarini; Suriye’nin ulusal egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına büyük saygı duyduklarını ifade ederek, OCHA’nın görevinin insani yardımların takdim edilmesini koordine etme ve bu bağlamda periyodik olarak raporlar sunmaktan ibaret olduğunu belirttiler.

Nuvaysır; Suriyeli kurumların, insani yardımların tüm bölgelerde ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına gösterdiği ciddi özen ve harcadığı çabanın yanında Suriye halkında gördüğü dayanışma ruhuna takdirini ifade etti.

Suriye Kızılayı ve Kızılhaç Örgütleriyle işbirliğini genişletmeye hazır olduklarını ifade eden Nuvaysır; BM örgütlerinin bu bağlamda Suriye hükümetiyle işbirliğine hazır olduklarını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı