GenelSuriye Düşmanları

Suriye: Olumlu adımlar karşısında terör eylemleri tırmandı

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim; hükümetin bir kısım il ve bölgelerden askeri birlikleri çektiğini belirterek, buna rağmen silahlı terör gruplarının eylemlerini tırmandırdıklarını ve başka illere yayıldıklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Moskova’da bulunduğu temalarsın ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında Muallim; Suriye’nin Kofi Annan’dan silahlı terör grupları ve onları destekleyen ülkelerden yazılı garantiler sağlamasını talep etmediğini söyledi. Muallim; Suriye’nin Annan’dan sadece onlarla iletişime geçmesini ve sonuçlar hakkında bilgi vermesini talep ettiğini belirtti.

Basın toplantısında Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Suriye’de şiddete son verme ve krizin bizzat Suriyeliler tarafından çözülmesi ve Suriye’nin egemenliğine hiç bir şekilde dokunulmaması yönünde ülkesinin tutumunu yineledi. Lavrov; ABD ve Suriye muhalefetine dost olan diğer ülkeleri Annan planını uygulaması için bu muhalefete baskı yapmalarına çağırdı.

Lavrov ile bulunduğu görüşmeleri olumlu ve yapıcı olarak nitelendiren Muallim; iki taraf arasında görüş birliğinin kaydedildiğini belirtti. Muallim; görüşmelerinde BM Suriye Temsilcisi Kofi Annan planını başarılı kılma yollarının ele alındığına işaret ederek Suriye ve Rusya arasında günübirlik koordinasyonun yapıldığını açıkladı.

Muallim; görüşmede Suriye’nin altı maddeden oluşan Annan Planına iyi niyetini kanıtlamak için attığı adımlar hakkında Rus tarafa ayrıntılı bilgiler aktardığını söyledi.

Muallim; Suriye hükümetinin Annan Planının 3. Maddesi doğrultusunda bir kısım bölgelerden askeri birlikleri çektiğini ve Suriye’nin planı onayladığı 25 Mart tarihinden bu yana 28 yabancı medya kanalına Suriye’ye girme ve çalışma izni verdiğini açıkladı.

Muallim: Tüm Şekilleriyle Şiddete Son Vermek Hükümetin Çıkarınadır

Suriye’nin Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanını karşıladığını ve Suriye Kızılayı ile işbirliği içinde insani yardımları karşıma ve muhtaçlara dağıtma konusunda anlaşmaya vardığını söyleyen Muallim; ülkede yaşanan kaos ve sabotaj eylemlerine karışan çok sayıda tutuklunun serbest bırakıldığını ifade etti.

Muallim; Suriye’nin attığı tüm bu olumlu adımlara rağmen, silahlı terör gruplarının günü birlik olarak kanlı şiddet eylemlerini tırmandırdıklarını ve farklı bölgelere de yayıldıklarını belirtti.

Kaynağı türü ve şekli ne olursa olsun şiddete daimi olarak son vermenin Suriye hükümetinin çıkarına olduğunun altını çizen Muallim; fakat Suriye’nin Arap gözlemciler heyetiyle yaşadığı deneyim nedeniyle şiddete son verme anlaşmasının herhangi bir şekilde ihlalini gözlemleyecek uluslararası gözlemcilerle aynı durumu yaşamak istemediğine dikkat çekti.

Muallim; Suriye’de uluslararası gözlemciler heyetinin çalışmalarını düzenleyecek bir protokole ulaşmak için yoğun müzakerelerin yapıldığı bir teknik heyetin karşılandığına işaret ederek bu müzakerelerde, seçilecek gözlemcilerin gelecekleri ülkeler konusunda Suriye’nin görüşünün dikkate alınmasının ele alındığını ekledi. Aynı zamanda gözlemcilerin Suriye’nin ulusal egemenlik ve bağımsızlığı temelinde çalışmaları gereğine odaklanıldığını belirtti.

Muallim: Daimi Ateşkes Gözlemcilerin Gelmelerine Eşzamanlı Olmalı

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; Annan’dan silahlı terör gruplarına ilaveten bu grupları silahlandırma ve finanse etme hazırlığını açıkça ilan eden ülkelerle temasa geçmesini, bu temasların sonuçlarını içeren bir mektup göndermesini talep ettiğini ifade etti. Dolayısıyla daimi ateşkesin uluslararası gözlemcilerin gelmelerine eş zamanlı olması gerektiğine işaret eden Muallim; böylece ulusal diyalogla temsil olan bir başka noktaya taşınılacağını ekledi.

Herkesin yanı sıra muhtelif akımlarıyla muhalefetin hazır olması ve altı maddeden oluşan Annan planını kabul etmesi durumunda hükümetin ulusal diyaloga hazır olduğunu belirten Muallim; Suriye’nin Rusya’dan ulusal diyalogda rol almasını istediğini söyledi. Muallim; Rusya’nın ulusal diyaloga hazırlık konferansına ev sahipliği yapmaya hazır olma ilanından memnun olduğuna işaret etti.

Muallim: Annan Planına İyi Niyet Adımları Devam Edecek

Muallim; Suriye’nin Annan Planına iyi niyet adımlarını sürdüreceğini belirterek, gözlemcilerin çalışacakları protokol üzerinde teknik heyetle uzlaşmaya varma yönünde gerekli çabaları harcayacağını söyledi. Aynı zamanda Annan’ın, Suriye’nin içinde temsil olunan ülkeleri kabul edeceği bir gözlemci heyeti teşkil edebilme temennilerini dile getirdi.

Suriye’nin Rusya’dan gelecek gözlemcileri peşinen memnuniyetle karşılayacağını ifade eden Muallim; Suriye’nin içişlerine yabancı müdahalede bulunulmaması ve Suriye krizinin en kısa zamanda çözülmesi yönünde harcadığı çabalardan dolayı Rusya’ya takdir ve teşekkürlerini dile getirdi.

Lavrov: Suriyeliler Kendi Kaderlerini Müdahale Olmadan Kendileri Belirlemelidir

Kendi tarafından Rusya Dışişleri bakanı Lavrov; Muallim ile görüşmelerinin Suriye ve tüm Ortadoğu için belirleyici bir süreç içinde yapıldığını ifade ederek, Suriye krizinin bir yıldan fazla bir zamandır devam ettiğine işaret etti. Aynı zamanda bu süreç içinde asker ve sivillerden çok sayıda kurbanın gitmesinin üzücü bir durum olduğunu söyledi.

Ülkesinin baştan beri Suriye’de şiddete son verme, hiç bir yabancı müdahale olmadan Suriyelilerin kendi kaderlerini ve geleceklerini kendi elleriyle belirlemelerinin yanında iç sorunların kampsalı diyalogla çözülmesini hedefinde olduğunun altını çizen Lavrov; uluslararası güvenlik konseyinin geçen yılın Ağustos ayında Rusya’nın önerisi üzerine çıkardığı başkanlık beyanının bu hedefleri kaydettiğine işaret etti.

Lavrov; Rusya’nın Arap Ligi planına güçlü bir destek verdiğini ve bu plan ile Arap gözlemci heyetinin Suriye’de gayet güzel başarılar sağladıklarına dikkat çekerken, ne yazık ki girişimi tasarlayanların bizzat kendileri tarafından bu heyetin çalışmalarına son verildiğini söyledi.

Bu gün ise maziye odaklanılmak istemediklerini fakat maziden ders alınarak siyasi çözüme konsantre olmaya çalıştıklarını belirten Lavrov; askeri durumu siyasi duruma dönüştürme çabasında olduklarını ekledi. Larov bu düşünceden hareketle Rusya’nın Annan’ın Suriye’ye uluslararası temsili olarak atanmasını güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti. Ayrıca altı maddeden oluşan planını da desteklediğini ve mevcut sorunları ortadan kaldırmak için onunla yoğun temaslarda bulunduğunu söyledi.

Muallim ile görüşmelerinde Annan Planı üzerinde odaklandığını kaydeden Lavrov; Suriye’nin plana tam bağlılık gösterdiği yönünde belgeler teslim aldıklarını, hükümet güçlerinin kentlerdeki çalışmalarına ilişkin de bilgi aldıklarını söyledi.

Lavrov: Bağlı Kalmadıklarını Göz Ardı Etmek Mümkün Değil

Bu gün ise maziye odaklanılmak istemediklerini fakat maziden ders alınarak siyasi çözüme konsantre olmaya çalıştıklarını belirten Lavrov; askeri durumu siyasi duruma dönüştürme çabasında olduklarını ekledi. Larov bu düşünceden hareketle Rusya’nın Annan’ın Suriye’ye uluslararası temsili olarak atanmasını güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti. Ayrıca altı maddeden oluşan planını da desteklediğini ve mevcut sorunları ortadan kaldırmak için onunla yoğun temaslarda bulunduğunu söyledi.

Muallim ile görüşmelerinde Annan Planı üzerinde odaklandığını kaydeden Lavrov; Suriye’nin plana tam bağlılık gösterdiği yönünde belgeler teslim aldıklarını, hükümet güçlerinin kentlerdeki çalışmalarına ilişkin de bilgi aldıklarını söyledi.

Lavrov görüşmede ayrıca kendi perspektifleri ve önerilerini Suriye tarafına aktardıklarını belirtti.

Rusya’nın Suriyeli dostların daha aktif çalışabilecekleri görüşünde olduğunu ifade eden Lavrov; sözde Suriye ulusal meclisinin yanında uluslararası düzeydeki ortakları gibi bir kısım tarafların Annan planın kabul edilmediği ve yerine getirilmediğini ihmal etmenin kesinlikle mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Lavrov; bir kısım tarafların hatta göreve atanmasından önce bile Annan ve planını başarısızlığa sürükleyecek açıklamalarda bulunduklarına dikkat çekti.

Lavrov: Kapsamlı Ateşkes İçin Muhalefete Baskı Yapılmalı

Rusya Dışişleri bakanı Lavrov; istisnasız tüm taraflardan kapsamlı ve bütünsel bir ateşkesin sağlanması amacıyla uluslararası tüm taraf siyasi ve silahlı muhalefete baskı uygulama çağrısında bulundu. Bu konuyu Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü söyleyen Lavrov; aynı zamanda G-8 Grubunda üye ülkeler dışişleri bakanlarıyla da yapacağı görüşmelerde bunu belirteceğini ekledi.

Lavrov, özellikle bu süreç içinde olmak üzere bir çok taraftan gelen çelişkili bilgiler ortamında Suriye’ye gönderilecek uluslararası gözlemci heyetinin önemine vurgu yaptı. Annan planına onayından sonra güvenlik konseyinin BM genel sekreterinden uluslararası bir gözlemleme süreci tasarlamasını talep ettiğini hatırlatan Lavrov; bu konuda şu ana kadar herhangi bir bilgi yada öneri teslim almadıklarını ekledi. Başlangıç olarak İsrail işgali altındaki Golan topraklarında bulunan gözlemci kadrodan bir grubun taşınacağına işaret eden Lavrov; BM’nin, Rusya’nın Golan’da bulunan gözlemcilerini taşıma yönündeki önerisini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Lavrov; uluslararası bir kısım tarafların benzer kararlar almalarına ilaveten uluslararası ekip ile Suriye hükümeti arasındaki görüş alışverişine geri dönmeleri temennilerinde bulundu. Suriye hükümetinin Annan planının başarısı için gerekli tüm adımları atması gerektiğini belirten Lavrov; buna eş zamanlı olarak da siyasi ve silahlı tüm muhalif grupların da aynı şekilde plana bağlılık göstermeleri ve gereken adımları atmalarının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Lavrov bu bağlamda etkin taraf ve güçlerin muhalefete baskı uygulamaları önemine tekrar belirtti.

Lavrov: Medyanın Objektif Olması Çok Önemli

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Suriye’deki durumların medya tarafından objektif ve tarafsız bir şekilde izlenmesi gereğine dikkat çekerken, bunun Annan planının bir parçası olduğunu belirtti. Lavrov; Suriye’nin bu bağlamda yeni medya kanallarına çalışma izni verdiğine işaret ederek tüm tarafları basın heyetlerinin yaşamlarını tehdit etmemeye çağırdı.

Muallim: Çok Sayıda Medya Kanalının Özel Ajandaları Bulunuyor

Basın toplantısında medyanın Suriye’deki olayları nasıl izlediğine ilişkin sorulan bir soruyu cevaplayan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; Suriye’nin çok sayıda Rus medya aracına Suriye’ye girme ve olayları izleme izni verdiğine işaret ederek, çünkü bu kanalların kendilerine has ajandaları bulunmadığını, sadece gerçekleri aktarmaya alıştıklarını söyledi. Muallim; başta Cezire, Arabiye, Frans 24 ve daha başka kanallar olmak üzere 70’ten fazla medya kanalının Suriye’ye yönelik düşmancı planların bir parçası olarak çalıştıklarını ve kendilerine has ajandaları bulunduğunun altını çizdi.

Bu ve bunlara benzer bir çok medya kanalına ilaveten haber ajansının Suriye’deki muhabirlerine kısıtlama getirdiklerine dikkat çeken Muallim; muhabirlerinin kendi ajandaları haricinde haber yada rapor hazırlamalarını engellediklerine, objektif ve dürüst olmalarını istemediklerine dikkat çekti.

Tüm bunlara rağmen Suriye’nin objektif ve tarafsız bir çizgi izleyen tüm medya kurumlarına ruhsat verdiğini ve vermeye devam ettiğini ifade eden Muallim; dürüst ve objektif gazetecilerin yasadışı ve gayrı meşru yollarla değil de yasalara ve kanunlara uygun bir şekilde giriş yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

Lavrov: Suriye’de Bulunan Ruslar Farklı Bilgiler Aktarıyor

Aynı soruya cevabında Lavrov; uluslararası medya kurumlarının Suriye’deki durumları daha objektif bir şekilde izlemeleri gerektiğine işaret ederek, Cezire kanalındaki istifalara işaret etti.

Suriye’de yüz binden fazla Rus vatandaşın yaşadığına işaret eden Lavrov; bu vatandaşların Rusya’nın Şam Büyükelçiliği aracılığı ile Suriye’de olup bitenlere ilişkin bilgi aktardıklarını söyledi. Lavrov; bu bilgilerin bir kısım medyanın aktardıklarından farklı olduğunu ve Suriye muhalefetindeki faaliyetlerin kesinlikle barışçıl olmadığına işaret ettiğine dikkat çekti.

Rusya’nın Suriye’deki durumları gerçekçi bir şekilde değerlendirdiğine işaret eden Lavrov; muhalif gruplara ait silah ve patlayıcılara ilişkin ellerinde bilgiler bulunduğunu açıkladı. Ayrıca bu grupların farklı bölgelerde havan topları, roketler ve füzelerle bulundukları saldırılara ilaveten çok sayıda terör eylemlerine ilişkin bilgilere sahip olduklarını ekledi.

Muallim: Suriye Yazılı Garantiler İstemedi

Ortak basın konferansında Suriye’nin silahlı gruplardan istediği yazılı garanti belgelerine ilişkin bir soruya cevabında Muallim; Suriye’nin ne silahlı gruplardan ne de onları destekleyen bölgesel taraflardan böyle bir garanti getirmesine ilişkin Annan’dan talepte bulunmadığını açıkladı. Muallim; Suriye’nin sadece BM temsilcisi olarak Annan’dan bu taraflarla temasa geçmesi ve sonuçlar hakkında Suriye’ye bilgi vermesini talep ettiğini belirtti.

Suriye’nin vahşi eylemlerde bulunan, masum insanları katleden, kaçıran, altyapı kamu ve özel mülkleri sabote eden silahlı terör gruplarından herhangi bir garanti sunmalarını talep etmediğinin altını çizen Muallim; şiddetin tüm taraflardan durdurulması gereği altında Annan’ın böyle garantiler sunmasını talep ettiğine dikkat çekti.

Muallim: Türkiye Annan Planına Bağlılığını İlan Etmelidir

Türkiye’nin Annan planının başarısız olması halinde Suriye Türkiye sınırları üzerinde Türk ordusunun koruması altında bir tampon bölge kurma niyetine ilişkin bir soruya cevabında Muallim; Suriye’nin egemen ve bağımsız bir ülke olduğunu vurgu yaparak bu yönde herhangi bir ihlale karşı kendini savunma hakkına sahip olduğunun altını çizdi. Bu süreç içinde Türkiye’nin sorunun bir parçası olmasının esef verici olduğunu ifade eden Muallim; tüm ülkelerin Suriye’nin ulusal bağımsızlık-egemenliğine saygı göstermesini temel gören Annan planına bağlılığını ilan etmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Sözlerine devam eden Muallim; Türkiye’nin sadece silahlı terör grupları tarafından zorla evlerini ve mülklerini terk etmeye zorlanan vatandaşları kabul etmekle kalmadığına işaret ederek; Türkiye’nin silahlıları kucakladığını, onlara güvenli barınak ve askeri eğitim sağladığını, Suriye topraklarında terör eylemleri düzenlemek için sınırlardan sızmalarına ve silah kaçakçılığı yapmalarına izin verdiğini dikkat çekti.

Muallim; tüm bunların Annan planı ve altı maddesine aykırı olduğunu ifade ederek, Annan’ın kaynağı ve şekli ne olursa olsun her türlü şiddete son vermek istediğini, Türkiye’den terörist ve silah kaçakçılığının sürmesiyle de bunun mümkün olmadığını söyledi.

Lavrov: Suriye de Türkiye Gibi Bağımsız Bir Ülkedir

Aynı soruyu cevaplayan Lavrov; Türkiye’nin kendi toprakları üzerinde bağımsız ve egemen bir ülke olduğunu ifade ederek, Suriye topraklarının ise Türkiye gibi bağımsız ve egemen bir ülke olan Suriye’ye ait olduğunu belirtti. Lavrov; Suriye topraklarındaki her şeyin tamamen bağımsız olan Suriye hükümetine tabi olduğunu söyledi.

Türkiye topraklarında Suriye’den gelen bir kaç bin vatandaşın bulunduğunun bilindiğine işaret eden Lavrov; bu insanların ihtiyaçlarını karşılamak için ilgili uluslararası taraflarla çalışmanın önemli olduğunu ekledi.

Lavrov: Türkiye Tek Taraflı Adımlar Atmayacak

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Annan misyonunun başarısız olacağı ve Türkiye’nin biraz beklemesi ardından kendine has hareketlerde bulunacağına ilişkin Ankara’nın sözlerini duyduğunu ifade etti. Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğulu ile bir telefon görüşmesinde bulunduğunu ve bu konuyu görüştüğünü söyleyen Lavrov; Davutoğlu’nun, Türkiye’nin tek taraflı olarak her hangi bir adım atmayacağını belirttiğini ekledi.

Lavrov; mevcut süreç içinde sorumluluğu şu yada bu tarafa yükleme üzerine değil de asıl yapılması gereken üzerine odaklanılması gereğine vurgu yaparak, bundan dolayı Annan planı ve tüm tarafların bu plana uymaları gereğine odaklandıklarını belirtti.

Lavrov: Güvenlik Konseyi Tüm Tarafları Çağırıyor

Suriye’nin Annan planına uymadığı konusunda Amerikalı açıklamalara ilişkin bir soruya cevabında Lavrov; uluslararası güvenlik konseyinin, hükümet ve muhalefet dahil olmak üzere tüm tarafları ateşkese çağırdığına dikkat çekti. Lavrov; konseyin ilk adım olarak Suriye hükümetinden silahlı güçleri tamamen çekmeyi değil de somut bir şekilde çekmeye başlamasını istediğini ekledi.

Ateşkesi sağlama ve kaynağı ne olursa olsun şiddete son vermenin bir gereklilik olduğuna işaret eden Lavrov; taraflardan hiç birinin uymaması halinde güvenlik konseyinin sonraki adımları inceleyeceğini ve tartışacağını söyledi. Lavrov; fakat güvenlik konseyinin sonraki adımlarında kesinlikle uyarı, tehdit yada başka taleplerinin olmasının mümkün olmadığını belirtti.

Lavrov: NATO Şu Ana Kadar Libya Raporunu Sunmadı

ABD ve Suriye muhalefetine dost olan tüm ülkeleri, Annan planına uyması için Suriye muhalefetine baskı uygulama çabalarında bulunmalarına davet eden Lavrov; tüm sorumluluğun Rusya’ya yüklenmemesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan Lavrov; NATO paktının şu ana kadar Libya’daki çalışmalarına ilişkin raporunu sunmadığına dikkat çekerek, krizin şu ana kadar derin olduğunu belirtti. Aynı zamanda NATO’nun bu konuyu Rusya ile dürüst ve açık bir şekilde tartışmak istemediğini ekledi.

Lavrov: İnsani Çalışmaların Tamamından Bilgimiz Vardır

Suriye’deki insani çalışmalar konusunda Lavrov; Rusya’nın bu konuda ayrıntılı bilgilere sahip olduğuna işaret ederek, istisnasız tüm bölgelerde bulunan Suriye Kızılayı ile işbirliği içinde çalışan Kızılhaç Komitesinin olumlu sonuçlar verebileceğini söyledi.

Lavrov; ikili çerçeve altında Rusya’nın Suriye’ye insani yardımlar sunmaya devam edeceğini belirterek, bu yardımlardan tüm sivillerin faydalandıklarını ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; politikleştirilmeyen insani çalışmaların kirin çözümüne katkı sağlayabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı