Genel

Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi

Suriye ordusunun İdlib ve Halep il sınırları içinde 1890 kilometrekarelik bir alanın terörist gruplardan temizlendiği bildirildi.

 Fars haber ajansının bildirdiğine göre Suriye ordusunun geçtiğimiz aralık ayından beri düzenlediği operasyonlarda Halep il sınırları içerisinde 458 kilometrekare, İdlib il sınırları içerisinde ise 1432 kilometrekare terörist gruplardan kurtarıldı.

Haberde ayrıca halen devam etmekte olan operasyonlarda Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye bölgesinde son 60 saat içerisinde 30 köy ve kasabayı kontrol altına aldığı bildirildi.

Suriye ordusu ve müttefikleri, 17 Eylül 2018’de Türkiye ile Rusya arasında yapılan Soçi anlaşması çerçevesinde Ocak 2019’da ulaşıma açılması gereken M-4 ve M5 karayollarını terörist grupların kontrolünden çıkarmak için operasyonlara başlamıştı.

Halep-Şam karayolu (M-5) Suriye ordusu ve müttefikleri tarafından İdlib’in güneydoğusu ile Halep’in kuzeyi ve kuzeybatısında gerçekleştirilen operasyonlar sonucu tamamen kontrol altına alındı.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin halen Lazkiye-Halep yolunun (M-4) güvenliğini sağlayabilmek için büyük ölçüde Çin’in Uygur bölgesinden gelen Türkistan İslam Partisi militanlarının kontrolünde bulunan Cisr eş-Şugur kasabası ile Heyet-i Tahrir Şam’ın kontrolünde bulunan Eriha’yı kontrol altına almaya çalıştığı bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu