Genel

Suriye Ordusu, Hums Şehrinde Suud İstihbaratında Görevli Olan Üst Düzey Bir Teröristti Yakaladı

Suriye’den yapılan açıklamada, son günlerde silahlı muhaliflerle güvenlik güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Humus’ta, Suud istihbaratına bağlı bir ajanın tutuklandığı belirtildi.

Lübnan medyasında yayınlanan habere göre Nasır Ariki’nin Cumartesi günü Humus’ta yaşanan çatışmalar sonrasında ele geçirildiği öğrenildi. Ariki’nin, Humus’taki güvenlik güçlerine karşı terörist eylemlerde bulunan silahlı bir grubun komutanı olduğu belirtildi.

Suriye hükümeti her defasında, Suudi Arabistan ve Katar gibi bazı Arap ülkelerinin Suriye’deki huzursuzluk ortamının tırmanmasına sebep olduğunu söylemiş ve Suriye’deki silahlı grupların bu ülkeler tarafından finanse edildiğini, dolayısıyla Suriye’de bir iç savaş çıkarmak istediklerini dünya medyasına duyurmaya çalışmıştı.

Suudiler, Lübnan’dan Suriye’yi Karıştırıyor

Suriyeli muhalif grupların Suudi Arabistan ve Katar tarafından finanse edildikleri biliniyordu. Son günlerde ortaya çıkan haberler bu durumun inceliklerini gözler önüne seriyor. Öyle ki, Suriye’deki Lübnan merkezli fabrika kuruluşlarının Suudi patronları, çalışanlarını aylık 800$ ek gelir karşılığında ülkedeki gösterilere katılmaya teşvik ediliyorlar.

Lübnan medyasında yayınlanan haberlere göre Şam yönetiminin yabancı müdahaleyi öngören kumpaslara karşı mücadele etmesi neticesinde; bölgedeki bazı ülkeler, Suudi Arabistan’ın muhaliflerin iyiliği açısından Suriye’nin içişlerine doğrudan müdahil olması gerektiği kanısındalar. Bu durumun bölgedeki mezhebi ayrılıkların ve anlaşmazlıkların fitilini ateşlemeye yönelik olduğu gün gibi ortadadır.

Lübnanlı Ortadoğu gözlemcilerine göre Suriye’de rejim güçlerine yönelik her türlü saldırıyı üstlenen “Özgür Suriye Ordusu”, Lübnan’daki “Özgür Lübnan Ordusu”nun bir kopyası gibi… “Özgür Lübnan Ordusu”, 1978’de emekli Hıristiyan General Saad Haddad tarafından Güney Lübnan’da kurulmuştu. Siyonist rejim, Güney Lübnan’dan çekilirken buranın güvenliğini Özgür Lübnan Ordusu’na devretmiş; dolayısıyla sözde özgür ordu, Lübnanlı direniş gruplarıyla sık sık karşı karşıya gelmişti.

Suriye güvenlik güçlerinden ayrılan askerlerden oluşan ve Esad rejimini devirme hayalleri kuran Özgür Suriye Ordusu, Basra Körfezi ülkelerinden gelen paralarla finanse ediliyor. Lübnanlı yorumcular 70’li ve 80’li yıllarda Lübnan’da yaşanan iç savaşa şöyle bir göz atıldığında, Körfez ülkelerinin bu savaşta kime nasıl destek olduğunun görüleceğini ve Suriye’de de aynı senaryonun uygulanmak istendiğini belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı