Genel

Suriye ordusu Tabka ve Til Temir’e giriş yaptı

Suriye ordusunun daha önce DSG tarafından kontrol edilen bölgelerden olan Tabka şehrine giriş yaptığı öğrenildi. Ardından da ordunun Rakka yakınlarındaki Til Temir’e girdiği haberi geldi. Amerikan güçleri ise Suriye birliklerinin Menbic’e girmesine engel olduğu bildiriliyor.

Dün akşam saatlerinden itibaren Suriye’nin kuzeyine doğru ilerleyen Suriye ordusunun Tabka şehrine giriş yaptığı öğrenildi.
Tabka şehri, Rakka’nın batısında bulunuyor.

Öte yandan, SANA tarafından aktarılan bir diğer habere göre ise Suriye ordusu ‘Türk saldırganlığına karşı koymak üzere’ Türkiye sınırındaki Til Temir’e asker konuşlandırıyor. Sputnik’in bildirdiğine göre de Suriye ordusu DSG ile varılan anlaşma doğrultusunda Til Temir’e bu sabah saat 04.30 sıralarında giriş yaptı. Büyük bir konvoyla giriş yapan ve havadan da korunan Suriye ordusu birlikleri halk tarafından sevinçle karşılandı.

Türkiye’nin dün kontrol altına aldığı Tel Abyad kentinin 35 kilometre güneydoğusunda yer alan Til Temir, Rakka’ya yakın olması nedeniyle de büyük bir stratejik öneme sahip.

Bu arada Suriye İnsan Hakları İzleme Merkezi yaptığı açıklamada, ABD liderliğinden uluslararası koalisyon savaş uçaklarının Rakka’nın güneybatısında Suriye ordusuna ait bir konvoyu bombaladığını duyurdu.
Aynı kaynak Suriye birlikleri Tabka kentine doğru hareket ederken Amerikan koalisyonuna ait savaş uçaklarınca hedef alındığını ekledi.

Demokratik Suriye Güçleri yetkililerinden İsmet Şeyh Hasan da, Kürtler’in Rusya ile Kubani’nin Suriye hükümetine teslim edilmesi konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.
Ancak ABD’nin bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi ve Suriye ordu birliklerinin kuzey bölgelere konuşlanmasına engel olmak için kararlı olduğu anlaşılıyor.
Bu bağlamda bazı Kürt kaynakları, Amerikan güçlerinin Menbic’in batı noktalarına konuşlanarak, Suriye birliklerinin bu kente girmesine engel olduğunu aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı