Genel

Suriye ordusu Tedmur kentine doğru ilerliyor

Suriye ordusunun bir ay kadar önce IŞİD tarafından ele geçirilen tarihi Tedmur kentine ilerlediği bildirildi.

Fransız haber ajansı, Londra merkezli muhalif insan hakları örgütü Mirsad’a dayandırdığı haberinde Suriye ordusunun Tedmur’a petrol taşınan bir yolun güvenliğini sağladığını bildirildi.

Suriye’de yayımlanan el-Vatan gazetesi de Suriye ordusuna bağlı piyade birliklerinin IŞİD’in elinde bulunan el-Biyaratu’l- Garbi bölgesine kadar ilerlediğini bildirdi.

Muhalif insan Hakları Gözlem Evi adlı örgüt, Suriye ordusunun IŞİD’i Biyarat’tan uzakşaltırdığını ve şu an Tedmur’a 10 kilometre mesafede bulunduğunu açıkladı.

Mirsad olarak da tanınan örgütün Müdürü Rami Abdurrahman, “Bu bölgenin ele geçirilmesi, orduya Tedmur’un 20 kilometre kuzeyindeki Cezal kuyularındaki petrolün taşındığı karayolunun güvenliğini sağlama imkanı kazandırdı” dedi.

Suriye ordusu geçen hafta Cezal petrol kuyularını IŞİD’den geri almış ve bölgeyi tamamen kontrol altına almıştı.

Rami Abdurrahman, Suriye ordusunun bundan sonra Cezal petrolünün el-Biyarat yoluyla kendi kontrolü altındaki kentlere taşınmasını sağlayabileceğini söyledi.

Suriye yardım güçlerinin Pazartesi Biyarat’a ulaştığını ve Suriye savaş uçaklarının da Tedmur kentindeki operasyonlarını sürdürdüğünü belirten Rami Abdurrahman, pazar günü yapılan hava saldırısında 11 kişinin öldüğünü söyledi.

İnsan Hakları Gözlem Evi’nden yapılan açıklamada ayrıca IŞİD’in Tedmur’deki antik Palmira tarihi kalıntılarına mayın döşediği; ancak bunu Suriye ordusunun kente ilerlemesini durdurmak için mi yoksa tarihi kalıntıları yok etmek için mi yaptığının anlaşılamadığı ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı