Genel

Suriye ordusunun Han Şeyhun’a girmesi, İdlib’in kurtuluşu için önemli adım

Suriye ordusu 18 Ağustos gecesi İdlib eyaletinin güneyinde han Şeyhun’a girdi.

İdlib, Suriye’de teröristlerin kontrolünde olan en son eyalettir. İdlib’in kurtuluş harekatının başlaması için işgalci terörist güçlerin tüm engellemeleri ardından sonuçta Suriye ordusu İdlib kurtuluş operasyonuna mayıs 2019 tarihinde başladı.
Gerçi son 3 ayda önemli zaferler kazanıldı fakat Han Şeyhun’a giriş ise en önemli zafer sayılır zira Han Şeyhun büyük bir önem taşıyor.
Coğrafi açıdan Han Şeyhun İdlib’in kuzey, batı ve doğu çevresinin kesiştiği noktadır ve ele geçirilmesi ise hayati önem taşıyan Halep-Şam karayolunun açılması için atılacak ilk adımdır. Halep ise Suriye’nin ekonomi ve Şam ise siyasi başkentidir ve iki önemli kentin birbirine bağlanması ise Suriye yönetiminin gücünü pekiştirecektir.
Halep-Şam uluslararası otoyolu, Astana ve Soçi’de üzerinde anlaşma sağlanmasına rağmen İdlip’teki silahlı grupların reddetmesinden dolayı açılamamıştı.
Suriye ordusu İdlib’in güneyinde Kefr Zita, Arbain ve Hobit gibi beldeleri alması ile bölgede askeri üstünlük sağlamış oldu.
Han Şeyhun’un bir diğer önemli boyutu ise askeri yönüdür. Askeri açıdan Han Şeyhun’un işgalden kurtarılması ise Suriye ordusunun daha kolay bir şekilde kuzeye doğru ilerlemesini sağlar; bu bölge Suriye’nın kuzey, güney, doğu ve batıya doğru uluslararası yollarının kesiştiği halkadır.
Bu arada alınan son haberlere göre Suriye ordusunun Han Şeyhun’un kuzeybatısındaki kırsal kesimlerinde yer alan El Fakir kontrol noktasını denetimi altına almış bulunuyor. böylelikle ordu, Han Şeyhun kasabasını kuzeyden ve batıdan kuşatması altına almış oluyor.
Bu arada Lübnan el-Ahbar gazetesi ise bir haber yorumda şöyle yazdı:
Suriye ordu güçleri, İdlib’in güney kırsalının en önemli ve büyük kenti olan Han Şeyhun’u ele geçirmekle, Hama’nın kuzeyinde Kafr Zita, el-Latamineh ve Murak üçgenini kuşatabilir ve silahlı teröristlerin bölge işgaline son verebilir.
Yine Lübnan basınından el-Bena da Suriye ordusunun Han Şeyhun operasyonu hakkında şöyle yazdı:
Suriye ordusunun bu operasyonu ile teröristler ölüm veya işgalde bulundurdukları Hama’dan çıkmaktan başka çareleri olmayacaktır; böylece Suriye’nin kuzeyinde Hama kenti tamamen işgalden kurtulmuş olacaktır.
Bu arada önemli olan konu ise Han Şeyhun kurtuluş operasyonun teröristlerin işgalinde olan İdlib velayetinin işgalden kurtuluşunda önemli bir aşama sayılmasıdır.
İdlib’in kurtuluşu hem Suriye yönetiminde ve hem de Suriye krizindeki yabancı aktörler için önemlidir. Suriye hükümeti için İdlib’i kurtarma olayı, teröristlerin bu ülkedeki varlığına son vermesi ve Şam yönetiminin ülkenin tüm alanlarına ve coğrafyasında kontrol sağlayabileceği açısından önemlidir. Hali hazırda bölgede çeşitli terör grupları bulunuyor fakat en önemlileri ise eskiden Nusra Cephesi olan Tahrir-i Şam’dır.
Tabi ki Suriye hükümeti için İdlib’in kurtuluşu önem taşıdığı kadar kurtulmaması ise yabancı aktörler için önemlidir. Zira İdlib’in tamamen teröristlerin işgalinden kurtulması Suriye ordusu ve müttefiklerinin teröristlere ve destekçilerine karşı zaferi anlamındadır.
Bu arada İdlib’in işgalden kurtarılması Suriye konulu bir sonraki oturumlarda, örneğin Astana müzekkerelerinde, Şam yönetimi için üstünlük sağlayabilir.
Bu yüzden Türkiye ve Amerika son günlerde Suriye kuzeyinde sözde güvenli bölge oluşturma konusunda anlaşmaya vardılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı