Genel

Suriye Ordusunun Korsan İsrail uşağı El Kaide teröristlerine karşı başlattığı operasyon, tüm hızıyla devam ediyor.

Suriye ordusuna bağlı bir birlik, Halep Kentinin Bustan el-Başa Bölgesinde bulunan teröristlere yönelik nitelikli bir operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda Kaide’ye bağlı onlarca terörist öldürüldü.

SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak, Halep’in Kefar Hamra ve Leyremun arasındaki yolda bir çok teröristi etkisiz hale getirildi.

Bu arada Suriye ordusu Leyremun Bölgesinde teröristlerin silah, mühimmat ve ulaşımda kullandıkları zırhlı bir araca el koydu.

Kiralık Teröristler Ağır Kayıplar Vermeye Devam Ediyor

Suriye ordusuna bağlı birlikler Halep ve kırsalında Kaideye bağlı terör gruplarını ağır kayıplara uğratarak hücrelerini çökertti.

SANA muhabirine konuşan resmi bir kaynak, Suriye ordusu Halep Kırsalındaki el-Meslemiye’nin Babens köyünde gerçekleştirdiği nitelikli bir operasyonda birçok teröristi öldürdüğünü bildirerek Libya uyruklu Kaide mensubu Ömer el-Abdullah’ın kimliğinin belirlendiğine işaret etti.

Suriye ordusuna bağlı bir başka birlik ise Darat Ezze’da el-Benin Lisesi ve Nüfus Dairesi yakınlarında, el-Zera Vadisi, klinik ve Halı Fabrikası yakınlarında bir terör topluluğunu hedef alırken Kuveyrs bölgesinin güneyinde silah, mühimmat ve terörist taşıyan 5 aracı tahrip etti.

Birliklerimiz ayrıca, Ahterin’de köy meydanında iki terör hücresini çökertti.

Bununla birlikte birliklerimiz Kefer Hamra, el-Leyrmon Hreytan ekseninde silah, mühimmat ve terörist taşıyan 4 aracı tahrip ederken el-Mintar, Ezzan ve Ayn Cara’da terör topluluklarını hedef alarak çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdü.

Halep kentinde ise Suriye ordusuna bağlı bir birlik el-Leyrmon’daki Makasem el-Herafiyiyn bölgesine sızmaya çalışan 17 teröristi etkisiz hale getirirken el-Leyrmonda öldürdüğü onlarca teröristin arasından Şam Kırsalındaki Ayn Terma’dan Mithat İyd’in kimliği belirlendi.

Suriye ordusu, Darat Abdorabbo’da zırhlı bir araç, Duşka makineli tüfek yüklü bir araç, silah, mühimmat ve terörist taşımada kullanılan iki aracı tahrip etti.

Bustan el-Kasr’daki el-İşarat, el-Salihin’de Necip Mahfuz Okulu, Abdülnasır Semti ve Emniyet Müdürlüğü yakınlarında, Hanano Semtinde Sena Muhaydeli ve klinik civarında düzenlediği nitelikli operasyonlarda teröristleri ağır kayıplara uğrattı.

Suriye ordusuna bağlı bir birlik, eski Halep kentinde el-Tenanir Meydanı ve Kerem el-Cezmati’de el-Cevhere Salonu yakınlarında terör toplulukları saflarında çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdü.

Diğer yandan Suriye ordusuna bağlı bir birlik, otomatik silah, RPG roketatarı ve taramalı tüfek içeren büyük miktarda silah ele geçirirken el-Leyremon Bulvarında kurduğu pusuda Mahmut Hamada adlı teröristi grubunun tüm üyeleriyle etkisiz hale getirdi.

Homs’ta Nitelikli Operasyonlar Sürüyor

Homs’ta Suriye ordusunun Halidiye ve Bab Hud Semtlerinde düzenlediği nitelikli operasyonlarda Kaide örgürüne bağlı Nusra cephesinin terör yuvalarını etkisiz hale getirdi.

SANA muhabirine açıklama yapan yetkili bir kaynak, operasyonlar sonucunda Homs mahallelerinde öldürme, gasp ve yağmalama eylemleri yapan silahlı terör gruplarından çok sayıda teröristin elebaşlarıyla birlikte etkisiz hale getirdiklerini belirtti.

Diğer yandan Suriye ordusuna bağlı bir birlik dün Homs kırsalındaki el-Huvla kasabasında vatandaşları kokutup sindirmeye çalışan ve katliam yapan Nusra Cephesine bağlı kiralık teröristleri kovuşturarak araçlarını ve iletişim cihazlarını tahrip etti.

SANA muhabirine konuşan resmi bir kaynak, Suriye ordusuna bağlı bir birliğin el-Huvla’da Teldo-Burc Kai bölgeleri arasında silahlı bir terör grubunun tüm elemanlarını etkisiz hale getirdiğini belirterek Suudi Arabistan uyruklu Ebu Mansur el-Şekravi, Mahmut Kerican, Rıdvan Şlaş ve Sair el-Haneş’in kimliklerinin belirlendiğini söyledi.

Kaynak, yerel füze ve el yapımı bomba üretilen bir atölye, Duşka makineli tüfekle donatılmış 6 araç ve bir ağır vasıtayı tahrip edildiğini, teröristlerin birbirleriyle ve Suriye kanının akıtılmasına ortak olan medya kanallarıyla temas kurmak ve vatandaşlara yönelik saldırılarını koordine etmekte kullandıkları gelişmiş bir iletişim merkezini yıkıldığını ekledi.

İdlip’te Terör Artıklarını Kovalamayı Sürdürdü

Suriye ordusuna bağlı birlikler İdlib ve kırsalında yol kesen, gasp ve yağmalama eylemlerinde bulunan terör artıklarını kovalama operasyonlarını sürdürdüğü sırada teröristleri ağır kayıplara uğratmaya devam ediyor.

SANA muhabiri yetkili bir kaynaktan naklen, Suriye ordusunun Salıyı Çarşambaya bağlayan gecede Feylun, Kefar Rohin, Binniş, Bekfelun ve Kurin köylerinde terör yuvalarını tahrip ettiğini çok sayıda teröristi ölü ve yaralı olarak etkisiz hale getirdiğini ifade etti.

İdlib iline tabi Harem veCisr el-Şuğur kırsallarında nitelikli operasyonlar gerçekleştiren Suriye ordusu bu bölgelerde bulunan bir çok terör yuvasını, karargahını ve cephaneliğini hedef aldı.

İdlib’ten SANA’ya konuşan yetkili bir kaynak; Suriye ordusu Harem Kentinde duşka tipi ağır makineli silahla donatılmış 2 aracı içlerindeki teröristlerle birlikte etkisiz hale getirdiğini söyledi. Suriye ordusunun aynı zamanda ‘İdlib Şehitleri Tümeni’ adıyla bilinen terör grubuna tabi bir çok teröristi etkisiz hale getirdiğini belirten kaynak; etkisiz hale getirilen teröristlerden Meys Sakır, Enver el-Muhacir ve Ebu Ali Canım’ın kimliklerinin tespit edildiğini söyledi.

Harem kırsalına düşen Besniye Beldesinde de teröristlerin bir yuvalarının imha edildiğini ifade eden kaynak; aralarında Ömer Bekro ve Nadir Selim’in bulunduğu bir çok teröristin öldürüldüğünü kaydetti.

Yetkili kaynak;Suriye ordusunun aynı zamanda Cisr el-Şuğur kırsalına düşen Ayn el-Hamra ve Cennet el-Kura köylerinde öldürme ve gasp eylemlerinde bulunan bir terör grubunu kovalayarak tüm üyelerini etkisiz hale getirdi.

Öte yandan Suriye ordusuna tabi bomba imha ekipleri; teröristlerin Cisr el-Şuğur – Mhambel otoyolu üzerinde uzaktan kumandalı cihazlarla havaya uçurmak üzere yerleştirdikleri ve ağırlıkları 75 ila 100 kg arasında değişen 15 bomba düzeneğini etkisiz hale getirdi.

Lazkiye’de Muhtelif Türlerde Cephane Yakalandı

Lazkiye ve kırsalını teröristlerden temizleme operasyonlarını sürdüren Suriye ordusu, Kentin el-Tabiyat Semtindeki genel park yakınlarına teröristlerin bir yuvasına baskın düzenledi.

Yetkili bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada; operasyonda yuvada muhtelif türlerde cephane ele geçirildiğini aktarırken, ele geçirilen silahların arasında 7 adet uzun namlulu savaş silahı, 5 adet M 16, 3 adet nato marka keskin nişancı silahı, Polonya malı bir çok dürbünlü silah, pompalı tüfekler, anti tank mayınları ve 42 adet askeri çantanın bulunduğunu söyledi. Yuvada 11 adet el bombası, 10 bin adet makineli silah mermisi, 50 adet şarjör, 3 adet gece görüş dürbünü ve bir çok havan topu mermisi ele geçirildiğini söyleyen kaynak, ayrıca gelişmiş 2 adet uydu yayın cihazının bulunduğunu belirtti.

Hama’da Saldırganların Silahlarına El Konuldu

Suriye ordusu Hama kırsalına düşen Hurbinafsih Beldesinde yol kesen, öldürme ve gasp eylemlerinde bulunan teröristlerle karşı koyarak , saldırganları etkisiz hale getirmesi ardından havzalarında bulunan silahlara el koydu.

Hama’dan SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak; çatışmada bir çok teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade ederken, ölen teröristlerden ‘Halid Bin Velid Tümeni’ olarak bilinen terör grubundan Halid Muhammed Ali Hleyf’in kimliğinin tespit edildiğini söyledi.

Dera’da Kaideli Teröristler Etkisiz Hale Getirildi

Suriye ordusu Dera kırsalına düşen Tafas Bölgesinde Kaide Örgütüne tabi Nusra Cephesinden teröristlerle sıcak temasa girerek saldırganları büyük kayıplara uğrattı.

Dera Valiliğinden SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak; çatışmada bir çok teröristin ölü ve yaralı düştüklerini belirterek, havzalarında bulunan muhtelif tür silahlara el konulduğunu aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı