Genel

Suriye: Orduyla çatışan tüm gruplar terörist, geçici hükümet söz konusu değil!

Esad’dan geçici hükümet resti Batının ve isyancı grupların “Cenevre 2’den sonra geçici hükümet kurulsun” teklifine cevap veren Esad yönetimi, “Orduyla çatışan tüm gruplar terörist, geçici hükümet söz konusu değil” açıklaması yaptı.

İsviçre’de yapılacak 2. Cenevre Konferansı’na doğru geri sayım hızlandı. Zaman daralırken tarafların hazırlık çalışmaları da devam ediyor.

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el Zubi, “Suriye ordusuna karşı çatışan tüm grupların terörist” olduğunu belirterek, kimsenin “barış müzakerelerinin ardından bir geçiş hükümeti beklentisi içinde olmamasını” istedi. Şam’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Suriyeli Bakan, “yabancı istihbarat servislerinin Suriye’de ılımlı ve aşırıcı teröristler olduğunu söylemeye çalıştığını” belirterek, “Bunların hepsinin terörist gruplar olduğunu kanıtlayan sayısız doküman ve belge var.

Suriye hükümeti ve ordusu, terörizme karşı mücadele ediyor” dedi. “İsimlerinin farklı olmasının dışında, başka hiçbir farkları yok” diyen Zubi, Suriye’deki krizi sona erdirmeyi amaçlayan 2. Cenevre Konferansı’na ilişkin olarak da, “Burada varılacak herhangi bir anlaşma Suriye halkının referandumuna sunulacaktır. Çünkü Suriye halkının üzerinde mutabakata varmadığı bir anlaşma değersizdir” dedi.

Konferansa katılacak olan Suriye muhalefetinin ön şart olarak öne sunduğu belirtilen “geçiş hükümeti” konusunda da değinen Zubi, barış müzakerelerinin ardından böyle bir geçiş hükümetinin kurulmasının söz konusu olmayacağını vurguladı. Suriyeli Bakan, “Tüm muhalefete ve diğerlerine Cenevre açıklamasını dikkatlice okumalarını tavsiye ediyorum.

Bu, ancak bir Suriye-Suriye görüşmesinin sonucu olacaktır” dedi. Zubi ayrıca, “Konferansta kesinlikle İran’ın da, diğer yabancı ülkelerle aynı sevide katılımını istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı