GenelSuriye Dostları

Suriye, sanayi ve sağlık alanlarında Belarus ile işbirliğini arttırıyor

Suriye Başbakanı Vail el Halaki Belarus’un Şam Büyükelçisi Alexander Ponomarev’i kabulünde Suriye’nin, Belarus dahil olmak üzere tüm dost ülkelerle ticari, ekonomik ve sanayi ilişkilerini pekiştirip yeni anlaşmalara imza atma özenini ifade etti.

Başbakan Halaki Suriye ve Belarus arasındaki ticari ve kalkınsal ilişkileri pekiştirme gereğine dikkat çekerken bu ilişkileri iki ülke arasındaki tarihi siyasi ilişkiler düzeyine taşıma önemini ifade etti.

Belarus Büyükelçisi görüşmede ülkesinin de Suriye ile ikili ilişkileri muhtelif alanlarda genişletme ve geliştirmekle birlikte ikili ticaret hacmini arttırma arzusunda olduğunu ifade etti.

İki taraf iki ülke arasında sağlık, farmakoloji ve bilimsel alanlarında işbirliğine ilaveten teknik ve deneyim alış verişinde bulunma olanaklarını inceledi.

Belarus’tan Suriye halkına insani yardımları ulaştırma mekanizmalarının ele alındığı görüşmede zirai traktör ve şehir içi ulaşımda kullanılan halk otobüsleri sanayisinde Belarus deneyiminden faydalanma olanakları tartışıldı.

Taraflar görüşmede iki ülke işadamları konseyinin etkinleştirilmesi üzerine anlaştılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu