Genel

Suriye seçim süreci geri dönüşsüz bir dönemin başlangıcıdır

Suriye Enformasyon Bakanı Adnan Mahmut yapılacak Halk Meclisi seçimlerinin halkın onayladığı yeni anayasayla yapılacak ilk seçimler olacağına işaret ederek çoklu siyasi parti sistemi ve Seçim Yüksek Komisyonu aracılığı ile yargının bağımsız bir şekilde seçimleri denetlemesini öngören yeni seçimler kanunu temellerinde olacağını belirtti.

Bugün yaptığı açıklamalarda Bakan Mahmut; yeni anayasadan hareketle devlettin sağladığı siyasi ve medyatik özgürlüğün tüm parti ve adaylara kendi programlarını net bir şekilde ifade etme ve seçim propagandası yapma fırsatı verdiğini söyledi.

Mahmut seçim hamleleri ve propagandasının da yeni anayasa ve yeni seçim kanunu çerçevesinde eşit rekabet ve fırsat koşulları altında yapıldığını ekledi.

Ulusal medyanın seçim propagandaları ve adayların etkinliklerini izlemede devlet demokrasisi kriterleri çerçevesinde davrandığına işaret eden Mahmut; rekabet eden siyasi parti ve adayların program ve faaliyetlerine eşit düzeyde yaklaştığına işaret etti. Bu bağlamd Mahmut; ulusal medya kanallarında adayların kendi program ve düşüncelerine ilaveten halksal çalışmalarına ışık tutuna panellere yer verdiğini, tüm partilerden, siyasi akımlardan ve hatta bağımsızlardan adaylara eşit fırsatlar verdiğini söyledi.

Enformasyon bakanı Mahmut; Suriye televizyonunun seçimleri ülke genelinde 50 farklı noktadan izleyeceğini belirterek, seçimlerin ilk defa bu denli geniş bir şekilde izleneceğini söyledi.

Bakan Mahmut; Halk Meclisi Seçimlerinin Arap ve yabancı 200’den fazla medya kurumuna ilaveten yine Arap ve yabancı düşünür, aydın, gazeteci, politikacı ve hukukçulardan oluşan 100’den fazla şahsiyet tarafından izleneceğini açıkladı.

Suriye halkının kampsalı reform programını hayata geçirmede büyük bir ısrar, bilinç ve özen sergilediğine dikkat çeken Bakan Mahmut; ulusalcı devlet ve kurumlarını yenileme-modernize etmede irade ve azmini ifade ettiğini belirtti. Mahmut halkın muhtelif kesimleri ve bileşenleriyle seçimlere sağlayacağı katılımla ulusal birlik beraberliğini yine herkese kanıtlayacağını belirtirken; ulusal bilinç ve vatansever duyguları içinde teröre ve kaosa karşı tepkisini bir kez daha dünyaya göstereceğini ifade etti. Sağlanacak katılımla halk kitlelerinin vatanlarını hedef alan dış ajandalar ve bu ajandalarda alet olanların çabalarını b ir kez daha çökerteceğini, bölgesel ve evrensel düzeyde Suriye düşmanlarına yine meydan okuyacağını ekledi.

Halk Meclisi seçimlerine yapılan hazırlıklara değinen Bakan Mahmut; seçim hazırlıklarında Suriye halkının demokratik bir süreç içinde özgür bir katılımla Suriye’nin geleceğini yapılandırma, kendi elleriyle kendi kaderini belirleme gücüne sahip olduğunu kanıtladığının altını çizdi.

Enformasyon Bakanı Mahmut; seçimlere yapılan hazırlık ve seçim sürecinin Suriye’nin medyatik, politik ve toplumsal açılardan geri dönüşü olmayan yeni bir döneme girdiğinin bir göstergesini teşkil ettiğini ifade ederek, Suriye halkının vatanlarını modernize etme ve yapılandırmaya azimli olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu