Genel

Suriye seçimleri yüksek kriterlerle hazırlanmış yeni bir sistemle yapıldı

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün Uluslararası Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu ve İnsan Hakları Konseyine Suriye’de yapılan son yasama seçimlerine ilişkin bir belge gönderdi.

Bakanlık, Halk Meclisinin geçmiş yıllarda bulunduğu çalışmaların önemli rolüne rağmen son olarak yapılan Halk Meclisi seçimlerinin; insan haklarının yanında Suriye’nin uluslararası taahhütleri ve seçimlerin kapsamlı ulusal reformlar sürecindeki yeri perspektifinde seçim deneyiminin Suriye açısından yeni bir deneyim teşkil ettiğini ifade etti.

SANA’nın da bir nüshasını aldığı belgede Bakanlık; Halk Meclisi seçimlerinin; uluslararası en yüksek kriterlerle hazırlanmış yasalardan oluşan yeni ve modern bir sistemle yapıldığını belirtti. Yeni seçim sisteminde toplumun tüm kesimlerine ve bileşenlerine eşit temsilcilik hakkı tanındığını ifade eden Bakanlık; seçim sürecinin tam bir şeffaflık, dürüstlük, güven ve özgür bir ortamda tüm fertlere düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlandığı ifade etti. Aynı şekilde tüm vatandaşlara; uluslararası insan hakları deklarasyonu ve uluslararası sivil-siyasi hakları ahtı çerçevesinde çoklu siyasi parti sistemiyle istediği siyasi partiye mensup olma hakkının sağlandığını belirten Bakanlık seçimlerin; Suriye’nin kabul ettiği ve yerine getirme taahhüdünde bulunduğu BM genel kurulu ve insan hakları konseyi kararlarının öngördüğü hakların garantilendiği bir ortamda yapıldığını vurguladı.

Belgede seçim sürecinin seyrine ilişkin ayrıntılı bilgiler takdim eden Bakanlık; yapılan itirazlar ve bu itirazlar üzerine bir kısım merkezlerde tekrarlanan seçimlere ilişkin bilgiler de takdim etti. Bakanlık tüm bunların; seçim sürecine demokratik ve şeffaf bir ortamın eşlik ettiğine kanıt teşkil ettiğine işaret etti.

Kadın adayların yeni mecliste aldıkları sandalyeler konusuna değinen Bakanlık; Suriye tarihinde istisnai koşullar altında yapılan seçimlerin dikkate alınmasıyla oranın iyi olduğunu belirtti. Bakanlık; Suriye kadının ayrıcalıklı konumunu ve misyonunu yansıtma amacıyla daha sonraki seçimlerde kadınların daha fazla sandalye almalarına çabaların sürdürüleceğini vurguladı.

Bakanlık belgesinde; seçimlerin Suriye’de kapsamlı siyasi, demokratik, ekonomik ve sosyal reformları hedefleyen yeni-modern bir sistemle yapılmasına rağmen silahlı terör gruplarının bu kapsamlı reformların başarılı olmasını istemediklerini, halkın haklı talepleri olarak insan haklarını garantilemenin temel öncelikler arasında yer almasını istemediklerini vurguladı. Teröristlerin Suriye’de kalkınma ve reformların olmasına karşı olduklarını vurgulayan Bakanlık; teröristlerin Suriye halkı üzerine fanatizm, seleflik, tekfircilik ve terörü dayatmaya çalıştıklarını ifade etti. Bakanlık ayrıca bu teröristlerin; silah taşımakla birlikte Suriyelileri öldürme, kaçırma, işkence etme, kamu ve özel mülkleri yakıp yıkmaya, insan haklarını ihlal etmeye devam etmeleri için kendilerine ve onları destekleyenlere bahaneler yarattıklarını açıkladı.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı belgesinde; bir kısım terör gruplarının bazı seçim bölgelerinde vatandaşları seçimlere katılmamaları için tehdit etmeleri ve gerginlik yaratmaları aracılığıyla seçim sürecini sabote etmeye çalıştıklarını ifade ederken; bu teröristleri destekleyen dış taraflar ve medyanın da aynı amaçta seçim sürecine ilişkin dezenformasyon yaparak asılsız iddialarda bulunduklarına dikkat çekti.

Bakanlık Suriye halkının teröristlerin tüm tehditlerini reddetmesi, demokratik sürece tanık olması ve reformları destekleme ısrarı neticesinde seçimlere geniş bir katılımın sağlandığını belirterek, seçimlerin düzenlendiği koşullar ve teröristlerin sabote çabalarının bu bağlamda dikkate alınması gereğine işaret etti.

Belgesinin bitiminde bakanlık Suriye’nin; tüm koşullara ve ufak tefek aksaklıklara rağmen yeni demokratik deneyimden faydalanmaya ve hataları telafi etmeye çalışacağını ifade ederek gelecekte yeni reform adımlarında bu deneyimin üzerine yapılandıracağını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı