Genel

Suriye sınırlar arası dünya terörüyle mücadele ediyor

Suriye Ulusal Uzlaşma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Haydar;”Suriye topraklarına dış saldırı teşkil eden sınırlar arası dünya terörüyle savaşıyor” dedi.

Haydar, dün Dama Rose Otelinde düzenlenen kitlesel uzlaşma komiteleriyle toplantısında, Suriye’nin tarihi, uygar, ve kültürel zenginliği dünyadaki karanlık güçlerin hedefi haline getirdiğini belirtti.

Bakan Haydar, terörün bütün bölgeleri hedef aldığını, güvenli bölgelerdeki vatandaşların temel ihtiyaç maddelerine olan gereksinim ve hacetleri artışının bu bölgelere tehcir edilen vatandaşların artmasından kaynaklandığına işarete etti.

Kendi yönünden Cumhuriyet Genel Müftüsü Dr Ahmet Bedreddin Hassun, güven ve istikrar içinde olan bölgeler dahil olmak üzere bütün bölgelerde ulusal uzlaşmanın sağlanması önemini belirterek, vatandaşları Suriye kanının akıtılmasını durdurmak için yaraları sarmaya ve müsamahakar olmaya çağrı yaptı.

Vatandaşlar arasında uzlaşmayı sağlamanın tarih sayfalarına geçeceğine işaret eden Dr Hassun;”Küçük bir çocuğun kanının akmasına engel olan bir insanın, hacca gitmesi ve gece bin rekat namaz kılmasından daha hayırlıdır, şehit aileleri ile evlatlarının hüzünlerini dindirenler ise Allaha daha yakın olur” dedi. Ve insanın ruhu ve kanının semavi dinlerdeki bütün mukaddesatlardan daha mukaddes olduğunu vurguladı.

Kendi yönünden Bilad el-Şam Ulemaları Birliği Yürütme bürosu Üyesi Şeyh Kemil Nasr, Suriye’nin ABD; İsrail ve bazı Arap devletleri komutanlığında uluslararası bir komploya maruz kaldığına ve terör katliam edatlarını teröristlerin yoluna seferber ettiklerini söyledi.

Şeyh Nasr, bütün iller arasında uzlaşma köprülerinin kurulması ile Suriye’nin maruz kaldığı krizden çıkmak için sulh ve reformlara teşvik edilmesi çağrısında bulundu.

Kitlesel uzlaşma komite üyeleri de ülke genelinde vatandaşların acılarını hafifletmek, oyuna getirilenlerin durumlarını düzeltmek ve kaçırılanları serbest bırakma yolunda harcadıkları çabaları masaya yatırdılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı