Genel

Suriye: Sorun ancak milli diyalog ile çözülür

Suriye Milli Uzlaşı İşleri bakanı Ali Haydar, Suriye’de dış güçlerin dayatması ve fitnesi sonucu devam eden sorunun son bulması için tek yolun Suriyelilerin kendi aralarında dış güçlerin müdahalesi olmaksızın yapılacak olan milli diyalog ve siyasi yol olduğunu söyledi.

Silahla sorunun çözülemeyeceğini bildiren ve aksine sorunun daha da karmaşık hal alacağını belirten Ali Haydar, Suriye yönetiminin bu konuda diyaloğa açık olan bütün grupları milli diyalog komitesine davet ettiğini, içerdeki ve dışarıdaki bütün muhaliflere kapının açık olduğunu söyledi.

Dün Suriyeli muhalifi grupların lideri Ahmed Muaz el’Hatib’in Suriye yönetimi ile müzakereye açık olduğuna dair ilanından sonra yapılan açıklamalar ve değerlendirmelerde, bu gelişmenin muhaliflerin de Suriye yönetiminin ortaya koyduğu kararlı tutumu ve haklılığını onayladığı şeklinde yankı bulmuştu.

Bilindiği gibi mart 2011’den beri Suriye’de devam eden buhranda batılı ülkeler ile onların bölgedeki müttefiklerinin muhaliflere silah ve mali destek vermesi sonucu buhran bir türlü dinmezken giderek daha da karmaşık bir hal almıştır.0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu