GenelSuriye Dostları

Suriye sorununun çözümünde tarafsız ve adil bir yaklaşım sergilenmelidir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Annan’ın, Suriye sorununun çözümünde tarafsız ve adil bir yaklaşım sergileme çabasının bazı ülkeleri rahatsız ettiğini belirtti.

Tahran’da BM ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan ile görüşem Salihi, Suriye’de altı maddelik barış planının uygulanmasının önemine değinerek, Annan’ın bu yöndeki çabalarını övdü.

Salihi, ”Bu ülkelerin yersiz müdahaleleri, Suriye’deki krizin devam etmesine neden oluyor” dedi. İran’ın Suriye konusundaki tutumunun açık ve net olduğunu kaydeden Salihi, ”Suriye halkı da diğer halklar gibi temel hak ve hukukundan yararlanmalı” diye konuştu. Salihi, ”Özgür seçim, çok partili yapı, özgürlük ve bağımsızlık Suriye halkının yararlanması gereken temel haklardır” ifadesini kullandı.

Suriye yönetiminin söz verdiği gibi bu konularda ve halkın istekleri doğrultusunda olumlu adımlar attığını vurgulayan Salihi, ancak yersiz müdahaleler sonucu bu ülkedeki durumun hala çalkantılı olduğunu söyledi.

Krizin daha da büyümemesi için herkesin el ele vermesi gerekiğini belirten Salihi, durumun kötüleşmesinin kimsenin yararına olmayacağını vurguladı.

Salihi, Suriye’deki krizle ilgili olarak diğer ülkelerin de sorunun değil, çözümün bir parçası olması dileğinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı