GenelSuriye Düşmanları

Suriye: Terör gruplarına silah temin edilmesi komşuluk ilişkilerine aykırıdır

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Uluslararası Güvenlik Konseyi Başkanı ve BM Genel Sekreterine gönderdiği iki mektupta, olayların başlamasından itibaren vatandaşların duygularını körüklemek, bölgesel ve uluslararası düzeyde ucuz kazançlar elde etmek amacıyla masum insanları katleden silahlı grupların bulunduğunu bildirdi.

Bakanlık mektuplarında, olayların başladığı ilk andan itibaren silahlı grupları silahlandıran tarafların son aylar boyunca bunu inkâr ettiklerine işaret etti.

Ayrıca silahlı grupların bu silahları kullanması sonucu asayiş, ordu ve güvenlik güçlerinin saflarında çok sayıda şehit ve yaralının düştüğünü, onlarca özel ve kamu kurumunun tahrip edildiğini, petrol ve doğal gaz boru hatlarıyla demiryollarının sabote edildiğini ifade etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, ilgili Suriye makamlarının bunların karşısında masum vatandaşları, mal ve mülklerini korumak, devletin ve kurumlarının itibarını muhafaza etmek amacıyla gerekli önlem ve icraatları almak zorunda kaldığına dikkat çekti.

“Devlet üzerine düşen bu sorumluluğu yerine getirdiği zaman bu silahlı gruplarla bağlantısı olan bazı Arap ve batı çevreleri gerekçesiz hamleler başlatmış ve terör eylemlerine yönelik maddi ve siyasi desteğini açıkça ifade etmişti” denilen mektuplarda bu tarafların Suriye’nin prestijini sarsmaya ve dünya kamuoyunu ona karşı seferber etmeye çalıştıklarının altı çizildi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, Arap Ligi Gözlemciler heyetinin silahlı grupların varlığını ve bu grupların Arap çalışma planına uymadığını kanıtlamasıyla birlikte ligin gerçekleri gizlemek amacıyla gözlemcileri çektiğini kaydetti.

Bakanlık, şu ana kadar Uluslararası Güvenlik Konseyine Arap Ligi Gözlemciler Heyeti raporunun sunulmamasının ligin kararlarını ve güvenilirliğini reddettiğinin en büyük kanıtı olduğuna değindi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ve Katar Başbakanının Tunus’ta düzenlenen ve Suriye halkının “Suriye’nin Düşmanları” toplantısı olarak adlandırdığı toplantının öncesi ve sonrasında muhalifleri silahlandırmaya çağıran demeçlerinin Suriye’yi şaşırtmadığını belirten Bakanlık, muhaliflerin bu ülkeler tarafından uzun zamandır silahlandırıldığına dikkat çekti.

Arap Ligi ve BM Genel kurulunun bu tarafların baskısıyla aldığı kararların verilen yasadışı desteği örtbas etme çabasından ibaret olduğu söylenen mektuplarda, ne zamandan beri silahın ve terörün muhalefetin ayrılmaz bir parçası haline geldiği sorgulandı.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, “Suriye halkına iyilik, özgürlük isteyenler ülkelerinde özgür olmalıdır” diyerek terörün nefsi müdafaa olarak nitelendirilemeyeceğinin altını çizdi.

Bakanlık, terörle mücadele ettiğini iddia edip Suriye’de ve dünyanın başka bölgelerinde terörü silahla destekleyen bazı uluslararası tarafların fırsatçı tutumlarına karşı uyardı.

Bazı komşu ülkelerin terör gruplarının silah temin etmesini kolaylaştırması ve teröristleri ağırlayıp eğitmesinin komşuluk ilişkilerine aykırılık teşkil ettiğine işaret edilen mektuplarda, bunun aynı zamanda bölgede felaket sonuçlar doğuracağı gibi izlenen kör politikalar nedeniyle ağır bedellerin ödenmesine yol açacağı ifade edildi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, İstanbul Konseyinin Suriye’ye karşı askeri operasyonları yönetmek amacıyla bir komşu ülkede(Türkiye’de) askeri ofis açmasının muhalefetin terörist karakterini ortaya koyduğunu belirtti.

Bakanlık mektuplarında, Suriye’nin reformlarda ve ulusal diyalogu gerçekleştirme yönünde ilerlediğini bildirerek “Suriye Güvenlik Konseyine üye ve BM misakına saygı gösteren ülkelerden devletlere saldırmayı öngören herhangi bir kararın geçmesini izin vermemesini, dünya ve bölge barış ve güvenliğini korumasını temenni ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı