Genel

Suriye terörle mücadele etme azminde ısrarlıdır

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat bugün; İsveç’te yaşayan ve anavatanları Suriye’yi ziyaret eden gurbetçilerin yanı sıra İsveç gazetecilerden oluşan bir heyetle görüştü.

Görüşmede Suriye’de yaşanan durumlara ve ülkeyi devlet ve halk olarak hedef alan hırçın savaşın boyutları hakkında heyete bilgi veren Mikdat; batılı ve bölgesel bir kısım tarafların medyatik ve politik olarak Suriye’deki terörü desteklediklerini, terör gruplarına para ve silah dahil her türlü maddi manevi desteği sağladıklarını belirtti.

Mikdat terör grupları ve arkalarındaki güçlerin farklı adlandırmalar altında onurlu Suriye halkının yaşam lokmasını tehdit ettiklerini, siyasi ve sosyal temel haklarını gasp ettiklerini ifade ederken, demokrasi ve özgürlük iddiacılarının vatandaşların seçme haklarını kullanmalarına bile izin vermemeye çalıştıklarını ekledi.

Suriye’nin terörle mücadele etmeye, egemenlik, bağımsızlık ve ulusal tutumlarını korumada azimli ve ısrarlı olduğunun altını önemle çizen Mikdat; aynı zaman içinde ülkenin parlak ve demokratik geleceğini yapılandırma yolunda ilerlemeye özenin de olduğunu vurguladı.

Heyetteki gazetecilerin sorunlarını cevaplayan Mikdat; yöneltilen bir soru üzerine, insan hakları iddiaları altında Suriye’ye saldıran bir kısım Avrupalı ülkeleri eleştirdi. Mikdat; bu ülkelerin insan hakları, özgürlük ve demokrasi savunucusu olduklarını avaz avaz bağırdıkları bir zamanda; hem kendi toprakları içinde hem de dışarıda bu ilkelere en ufak bir bağlılkta bulunmadıklarını söyledi. Aynı azmanda bu ülkelerin; Suriye’de bulunan silahlı terör gruplarına sağladıkları maddi-manevi her türlü destek, silah temini ve finansın yanı sıra kendi vatandaşlarının Suriye’ye girmeleri ve masum insanların kanlarını akıtan terör eylemlerinde bulunmalarına göz göre göre izin vermeleriyle Suriye halkının hak ve hukuklarını nasıl bir ihlal ettiklerine vurgu yaptı. Mikdat; aynı ülkelerin; Suriye ve halkına geçerli hiç bir nedeni olmayan katı yaptırımlar uyguladıklarını, bölgede demokrasi ve insan haklarıyla hiç bir ilgisi olmayan güç ve ülkelerle paktlar kurduklarının altını çizdi.

Bakan Yardımcısı Mikdat; İsveçli bir kısım yetkililerin Suriye krizine ilişkin takındıkları tutumların esef verici olduğunu ifade ederken; bu tutumların batılı bir kısım ülkelerdeki medyanın tesiri altında gerçeklik ve tarafsızlıktan uzak olduğuna dikkat çekti.

Diğer yandan heyet üyeleri; Suriye ile dayanışmalarını ifade ederek, İsveçli ve Avrupalı kamuoyuna durumların gerçeğini aktarmadaki azimlerini dile getirdiler.

Heyet üyeleri Suriye’de medyanın yansıttığından gayet farklı olarak gördükleri durumlara ilaveten, devletin hayata geçirdiği ve geçirmekte olduğu reform adımlarından memnuniyetlerini dile getirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu