Genel

Suriye, Tunus konferansında alınan tüm kararları reddediyor ve kınıyor

Suriye adına açıklama yapan resmi bir kaynak; Suriye’nin, Tunus’ta düzenlenen Suriye düşmanları konferansında söylenen tüm sözleri ve alınan tüm kararları reddettiğini ve kınadığını açıkladı.

Kaynak; konferansın, gerek Arap Ligi çerçevesinde düzenlenen bakanlar toplantısı, gerekse uluslararası platformlarda yapılan toplantılarda Suriye ve halkına karşı yapılan tüm planların başarısız kalması ardından geldiğini söyledi.

Suriye’nin, silahlı gruplara finans ve desteğin sağlanmasına çağrı yapan tüm sesleri kınadığının altını çizen kaynak; bunu teröre desteğin yanında güven ve istikrarını sağlamaya çalışan Suriye halkının çıkarlarına direk zarar verme olarak nitelendirdiğini vurguladı.

Kaynak; Suriye’nin Tunus konferansından çıkan tüm kararları içişlerine yönelik çirkef bir müdahale olarak saydığını belirtti.

Suriye ve halkına karşı düzenlenen konferansa Tunus’un ev sahipliği yapmasını protesto etmek ve kınamak için meydanlara akın eden kardeş Tunuslu halk kitlelerine takdirlerini ifade eden kaynak; bu halkın Suriye’ye karşı komploları kınamasını ve reddetmesini takdirle karşıladığını ifade etti.

Kaynak; Suriye’nin, Suriye düşmanları konferansına katılmayı reddeden ulusal muhalif grupları en kısa zamanda ulusal diyaloga girmelerine ve yenilenen Suriye’nin geleceğini yapılandırmaya ortak olmalarına çağırdığının altını çizdi.

Bir çok yanının net bir şekilde ortaya çıktığı reform sürecine eş zamanlı olarak yıkım, öldürme, gerçekleri çarpıtma ve entrika eylemlerinin artmasının Suriye halkının dikkatini çektiğine işaret eden kaynak; bu reform adımlarının başında Suriye’nin geleceğini yönetmenin temelini oluşturan, demokrasi ve özgürlüğü garantileyen yeni anayasaya dikkat çekti.

Resmi kaynak; Suriye hükümetinin tüm vatandaşları ulusal sorumluluklarını üstlenme ve yeni anayasa taslağına ilişkin olumlu yada olumsuz görüşlerini ifade etmek için referanduma katılmalarına davet ettiğini, Suriye’nin geleceğini garantileyecek bu özgürlükçü sürece direk katılmalarına çağırdığını ifade etti.

Suriye’de şiddeti uygulayanın bölgesel, bir kısım Arap ve batılı ülkeler tarafından desteklenen silahlı gruplar olduğunu belirten kaynak; Suriye hükümetinin halkın güvenliğini sağlamak ve Suriyelilerin mülklerinin yıkılmasını önlemekten başka seçeneği olmadığını, bunun da temel sorumlulukları altında düştüğünü vurguladı.

Resmi kaynak Suriye hükümetinin; Suriyeli masum sivillere karşı silah taşıyan ve eğitim-öğretimi engellemek için okullara saldıran tüm silahlıları doğru yola dönmelerine ve ülkeyi yıkmaya devam etmekten vazgeçmelerine çağırdığını, çünkü tüm bunlardan faydalanan tek tarafın Suriye ve ümmetin düşmanları olduğuna vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı