Genel

Suriye: Türk uçağının uluslararası hava sahasında vurulduğu haberi yalandır

Akdeniz’de düşürülen Türk jetiyle ilgili yeni bir açıklama yapan Suriye, Türkiye’nin gerilimi tırmandırdığını söyleyerek ‘egemenliğimiz ihlal edildi’ dedi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, uluslararası sularda Türk askeri uçağının Suriye güçlerince düşürülmesi konusunda bir basın toplantısı düzenledi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, Arap ve yabancı basında yer alan haberlerle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ‘nun Türk uçağının uluslararası hava sahasında vurulduğuna dair açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

Türk uçağının uluslararası hava sahasında düşürüldüğü iddialarını reddeden Makdisi, uçağın Suriye karasularına düşürüldüğünü belirtti ve bu konuda teknik bilgiler verdi.

Uçağın füzeyle değil uçaksavarlarla vurulduğunu ileri süren Makdisi, bu uçaksavarların menzilinin 2-2.5 kilometre olduğunu ve uçaksavarların menzilinin de uçağın Suriye hava sahasında vurulduğunu gösterdiğini kaydetti.

Uçaksavarlar dışında kesinlikte füze kullanılmadığına işaret eden Makdisi, bunu da Türkiye ‘ye teknik olarak izah ettiklerini, uçağın üzerinde kurşun izleri bulunan kuyruk kısmını ispat olarak Türk yetkililere teslim ettiklerini ifade etti.

Makdisi, uçağın hava sahasını ihlal ettiğini söyleyerek, bu şekilde gelen Suriye uçağı dahi olsa vurulacağını kaydetti.

Konunun soruşturulması için Türk yetkililere ortak heyet kurulmasını teklif ettiklerini belirten Makdissi, Türk yetkililerinden şu ana kadar herhangi bir cevap almadıklarını söyledi.

Türkiye ile düşmanlık değil, derin ihtilaf yaşadıklarını belirten Makdisi, Türkiye’nin attığı adıma göre tavırlarını belirleyeceklerini kaydetti.

Makdisi, NATO ‘da Suriye ile ilgili nasıl bir karar çıkacağı sorusuna ise “Daha önce NATO askeri müdahalede bulunmayacağını açıklamıştı” cevabını verdi.

Uzun süredir Suriye’ye karşı bir kampanya yürütüldüğünü söyleyen Makdisi, bu kampanyayı yürütenlerin ne zaman başarısız olsalar yeni bir kampanya başlattıklarını öne sürdü. Suriye’de yaşanan iç sorunlara da değinen Makdisi, Türk Dışişleri Bakanlığı ve hükümetinin Suriye’deki kriz boyunca krizin düzeyini sürekli yükseltmeye çalıştığını söyledi.

Makdisi şöyle konuştu:
Biz Türkiye ’ye karşı kötü niyet beslemedik. Yapılan açıklamaların gerçeklikle bir alakası yok. Türk hükümetini faaliyetleri ve oradan gelen hamlelere rağmen iki halk arasındaki hissiyat sıcaktır. Burada amaç Türk halkını Suriye halkına düşman etmektir. Olay Suriye’nin egemenlik haklarının ihlalidir. Suriye’ye karşı bir kampanya yürütülüyor. Bizim Türkiye ’ye karşı düşmanca bir tutumumuz yoktur. Ve bu olayda egemenliğimiz ihlal edildi.

2 Yorum

  1. Peki neden ikaz etmediniz uçağı. uçağın tanınma sistemi açık olduğu halde neden türk uçağı olduğunu düştükten sonra anladık diyorsunuz. Yalanlarınız batsın

  2. Haberin içerisinde sorduğunuz sorunun cevabı mevcuttur: Makdisi, uçağın hava sahasını ihlal ettiğini söyleyerek, bu şekilde gelen Suriye uçağı dahi olsa vurulacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı