Genel

Suriye ulusal diyalog toplantısı sonuç bildirgesi

Suriye hükümeti ve muhaliflerin temsilcilerinin Tahran oturumu, Suriye ulusal diyalog toplantısında, ülkede barış, huzur ve istikrarın sağlanması konusunda anlaşmanın sağlandığı belirtildi.

İSNA’nın bildirdiğine göre; Suriye hükümeti ve muhaliflerinin Pazartesi öğleden sonra Tahran’da yapılan toplantı sonunda yayınlanan deklarasyonda, yabancıların Suriye’ye her türlü müdahalesine muhalefetleri bildirilerek, tüm çabaların, ulusal diyalogun sürdürülmesi doğrultusunda yapılacağı ve bu ulusal diyalogun ulusal uzlaşıya dönüşmesine imkân sağlanacağı vurgulanmıştır.

Suriye muhalifleri ve hükümet temsilcilerinin konuşmalarında, İran’ın girişimiyle gerçekleşen Tahran oturumundan dolayı İran İslam cumhuriyetinin çabalarının övgüye değer olduğu, silahlı çatışmaların ivedilikle durdurulması ve ateşkesin sağlanmasına vurgu yapılmakta.

Tahran Suriye ulusal diyalogu oturumu sonunda, İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanının teklifiyle kurulan ulusal diyalogunun devamı için ortak komitenin Suriye halkının öteki temsilcileri ile de temasa geçmesi, ülkede reformların tama olarak sağlanması ve kalıcı bir uzlaşmaya varılancıya kadar bu söyleşi ve diyalogun sürdürülmesi zaruretini vurguladılar.

İki gün süren Suriye ulusal diyalog oturumu, “Şiddet’e hayır, özgürlüğe evet” söylemiyle Suriye’de aktif çalışma yürüten 40 parti ve grub temsilcisinin yanı sıra, 130 önde gelen şahsiyetin katılımı ile Tahran’da düzenlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı