Genel

Suriye üniversiteleri ile işbirliğine vurgu yapıldı

İslam inkılabı rehberi uluslararası işler yardımcısı dün Suriye bilim bakan yardımcısı ve Şam üniversitesi rektörü Muhammed Mahir Gebageybi ile görüşmede İran ve Suriye arasında bilimsel ve üniversite işbirliğine vurgu yaptı.

İRNA’nın bildirdiğine göre Ali Ekber Velayeti savunma, güvenlik, ekonomi ve siyasi ilişkilerin gelişmesinin iki ülkenin üstün zeka ve önde gelenlerin işbirliğine bağlı olduğuna işaretle bilimsel ve kültürel alandaki ilişkilerin iki ülke ilişkilerin güçlenmesini sağlayabileceğini belirtti.
İran İslami Azad üniversitesi yönetim kurulu ve kurucuları başkanı söz konusu üniversitenin kabiliyetleri ve kapasitelerine işaretle, İran’ın Şam, Halep ve Lazikiye kentlerinde şube açabileceğini ifade etti.
Velayeti ayrıca Suriye’nin yüksek eğitim alanında yüksek kapasiteye sahip olduğunu da söyledi.
Yapılan görüşmede Suriyeli bakan iki ülke arasında bilimsel ve üniversite işbirliğinin gelişmesini isterken, söz konusu işbirliklerin gerçekleşmesi için anlaşmaların imzalanmasını istedi.
Gebageybi ayrıca İran halkı ve hükümetinin desteklerinden dolayı teşekkür ederek İran gibi dost ve kardeş ülkelerin terörizm ile mücadele döneminde Suriye halkının yanında olduklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu