Genel

Suriye ve Hindistan arasında işbirliği konuları görüşüldü

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı yardımcısı Faysal Mikdat dün Hindistan Dışişleri Bakan yardımcısı Sandeep Komar ile iki dost ülke arasındaki işbirliği yolları ve geliştirilmesi yollarını görüştü.

Mikdat, Suriye’deki son gelişmeler hakkında bilgi vererek, Suriye’nin Cenevre II konferansına katılmaya ve başarılı olmasına gösterdiği özeni vurguladı.

Mikdat, Suriye ile Birleşmiş Milletler ve Kimyasal silahların yasaklanması örgütüyle var olan işbirliğini başarısızlığa uğratmak için silahlı terör gruplarının kimyasal depoları hedef alması için bazı ülkelerin desteğini almasına yönelik çalışmalarını kınayarak, batılı ülkelerin buna sessiz kalmalarını garipsedi.

Kendi yönünden Komar, iki ülke arasında bütün alanlarda işbirliği ve koordinasyonun sürmesi önemini belirterek, ülkesinin krizin başından beri barışçıl çözümü desteklediğini ifade etti.

Komar, Cenevre II konferansının, şiddeti durduracak ve Suriye halkının temennilerini sağlayacak olan çözümün başlangıcı olmasını umduğunu dile getirdi.

Suriye ve Hindistan Bilimsel ve Teknik İşbirliğini Pekiştiriyor

Yüksek Öğretim Bakanı Malik Ali dün Hindistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sandeep Kamar ile iki ülke arasında bilimsel alanlarda mevcut anlaşmaları etkinleştirme olanaklarını masaya yatırdı.

İki taraf arasında burslu öğrenci kadrosunu arttırma ve kadro eğitiminde işbirliğinin ele alındığı görüşmede Bakan Ali; iki ülkenin aralarındaki bilimsel ve teknik işbirliğini pekiştirme özenlerine dikkat çekti.

Bakan Ali Hindistan’ın özellikle bu süreç içinde olmak üzere Suriye’yi destekleyen tutumlarının takdire şayan olduğunu belirtti.

Görüşmede Kamar; yüksek öğretim ve kadro eğitimi ve deneyim alış verişinde ülkesinin Suriye ile ortak çalışmalarda bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

Suriye’nin tanık olduğu bu durumların iki ülke arasındaki bilimsel ve kültürel işbirliğini pekiştirmede hiçbir engel teşkil etmediğine dikkat çeken Kamar; ülkesinin her alanda Suriye’yi desteklediğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı