Genel

Suriye yönetimi Akdeniz Birliği’ndeki üyeliğini askıya aldı

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı sözcüsü, Suriye hükümetinin Avrupa Birliği Suriye’ye uyguladığı yaptırımlardan geri adım atıncaya kadar Akdeniz İçin Birlik Örgütündeki üyeliğini askıya aldığını açıkladı.

Sözcü, Avrupa Birliğinin Suriye halkının geçimini hedef alan gerekçesiz bir dizi ekonomik ve siyasi yaptırım uygulama kararı aldığını, söz konusu yaptırımların ulusal egemenliği ihlal ettiği gibi içişlerimize açık bir müdahale teşkil ettiğini söyledi.

Bakanlık sözcüsü, bunun iki taraf arasında imzalanan anlaşmalarla çeliştiğinin, Barselona ve Akdeniz İçin Birlik sürecinde temelleri atılan ortaklığa zarar verdiğinin altını çizdi.

Sözcü, uluslararası ve Avrupa platformlarında Suriye’ye yönelik nedensiz ve objektif hiçbir yaklaşıma dayanmadan siyasi ve medya saldırılarının artması, Avrupalıların krizin çözümüne katkıda bulunmak yerine kışkırtıcı faaliyetlerde bulunmaları ışığında Suriye hükümetinin Akdeniz İçin Birlik Örgütündeki üyeliğini askıya almayı kararlaştırdığını belirtti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı sözcüsü, hükümetin bu kararını Avrupa Birliğinin Suriye’ye uyguladığı yaptırımlardan geri adım atana kadar sürdüreceğine işaret ederek kararın Mısır, Fransa ve Akdeniz İçin Birlik Ortak Başkanlık Temsilcilerine bildirildiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı