Genel

Suriye yönetimi katliamın sorumlularını adalet karşısına çıkaracaktır

Suriye’nin BM’de Daimi Temsilcisi Beşşar el-Caferi; el-Havle köyünde gerçekleştirilen katliamın hiçbir açıklaması olmayacağını ve hiçbir şekilde meşru görülemeyeceğini belirterek korkunç olarak nitelendirdiği katliamın Suriye hükümeti tarafından şiddetle kınandığını beyan eti.

Caferi Güvenlik Konseyinin dün akşam düzenlediği gayrı resmi toplantısının ardından yaptığı yorumda; Uluslararası Güvenlik Konseyi Başkanlığının da katliamı, Suriye hükümeti ile benzer cümlelerle kınadığını vurguladı.

Hükümeti adına, Uluslararası Güvenlik Konseyinde üye kimi devletlerin bu toplantıda, Suriye hükümetine karşı kamuoyunu ve uluslararası güvenlik konseyinin tamamını yanılgıya düşürmeyi amacıyla yarattıkları yalan fırtınasını şiddetle kınadığını belirten Caferi; ne Suriye’de bulunan uluslararası gözlemci heyet başkanının ne de başka bir taraftan uluslararası güvenlik konseyine, Suriye hükümetini ve güvenlik güçlerini suçlayan bir bilgi ya da açıklama iletmediğini dile getirdi.

El-Havle katliamının kimler tarafından yapıldığının anlaşılması için perde gerisinin bütün ayrıntılarıyla kapsamlı bir şekilde bilinmesi gerektiğine değinen Caferi; Havle köyünde yaşananların kimileri tarafından sanıldığı gibi yarım saatlik bir askeri operasyon olmadığını, Cuma günü namazdan sonra saat 14 sularında silahlı 200-300 adamın toplanarak, tanksavar ve makineli tüfeklerle yüklü pikaplar içinde köyde dolaşarak ölüm saçmaya başladıklarını ve bu saldırının gece 23’e kadar devam ettiğini anlattı.

Toplanan silahlı teröristlerin ilk aşamada asayiş güçlerini hedef alarak saldırdıklarına işaret eden Caferi; teröristlerin saldırılarıyla başlayan çatışmadan bir süre sonra, teröristlerin sivillere yönelerek rastgele katletmeye başladıklarını ve onlarca vatandaşı katlettiklerini ifade etti.

Teröristlerle güvenlik birimleri arasında çatışmaların sürdüğü sırada teröristlerin Havle köyüne bir kilometre mesafede başka bir bölgeye yönelerek orada evleri, hastaneleri ve çiftçilerin mahsullerini yakmaya başladıklarını ifade eten Caferi; bu vahşetin tek bir noktada yaşanan bir çatışmadan ibaret olmadığını teröristlerin bölgede bulunan birçok köyü hedefleyen bir planla saldırıya girmiş olduklarına dikkat çekti.

Hükümet Katliamın Sorumlularını Adalet Karşısına Çıkarmak İçin Soruşturma Komitesi Kurdu

Suriye Hükümetinin bu katliamı gerçekleştirenleri ve arkasında duranları araştırmak üzere bir soruşturma komitesi kurduğunu belirten Caferi; bu katliamı gerçekleştiren her kim olursa olsun kanunlar ve adalet karşısında hesap vereceğini vurguladı.

Güvenlik Konseyinin söz konusu katliamla Suriye’de bulunan uluslararası gözlemci heyeti başkanının verdiği bilgiler doğrultusunda hazırlayarak yayınladığı beyanın hiçbir şekilde Suriye’ye itham yöneltmediğine dikkat çeken Caferi; Güvenlik Konseyi beyanının açık ve net bir şekilde Havle katliamını en şiddetli kelimelerle kınadığını yineledi.

Suriye hükümetinin bu katliamın sorumlularını bulmak ve adaletin huzurunda hesap sormak için çaba harcamaktan geri durmadığını beyan eden Caferi; Güvenlik Konseyinin, Suriye’de bulunan teröristleri silahlandıran, topraklarında ağırlayan ve katliam yapmaları için kışkırtan devletlere bu teröristleri adalete teslim etmesi çağrısında bulunmak üzere bir toplantı düzenlemesi gereğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı