Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye’de 800 kişi silahlı bir terör grubu tarafından kuşatma altına alındı

Vatikan’ın resmi haber ajansı Fides, Homs kentinde mahsur kalan yaklaşık 800 kişinin BM, Uluslar arası Kızıl Haç ve Kızılay Örgütlerine kentten çıkmalarına yardımcı olması için çağrı yaptıklarını bildirdi.

Fides ajansı, 800 vatandaşın Ebu Maan adlı teröristin yönettiği silahlı bir terör grubu tarafından kuşatıldıklarını ve kentten çıkmalarının engellediğini belirterek kuşatılan vatandaşların çoğunluğunun kadın, çocuk, yaşlı ve engellilerden oluştuğuna dikkat çekti.

800 vatandaşın, Homs’un Verşe, Saliybiye, Bustanuldivan, Hamidiye ve Vadi Sahey semtlerinde bulunduklarını ve şiddet olayları nedeniyle hayati tehlike yaşadıklarını kaydetti.

Fides ajansı Homs’taki kaynaklardan edindiği bilgilere dayanarak, asayiş güçlerinin silahlıların kuşattığı vatandaşları kentten çıkarmaya çalıştığını, fakat Ebu Maan adlı teröristin liderliğindeki terör grubunun buna engel olduğunu aktardı.

Diğer yandan ajans görgü tanıklarına dayanarak, silahlı bir terör grubunun geçtiğimiz Perşembe günü baskın düzenleyip kapılarını kırarak içindeki din adamlarına saldırdığı Kuseyr bölgesindeki Saint Elia Katolik Rum kilisesini işgal ettiğini söyledi.

Kilise yetkilileri kutsal yerlere saygısızlık eden bu davranışın kabul edilemeyeceğini söyleyerek kiliseye yapılan saldırıyı kınadı.

Homs Hıristiyan Cemaati Kiliseler Yönetimi, kiliselere ve diğer dinlerin kutsal mekânlarına karşı saygısız eylemlerde bulunulması ve kutsallıklarının çiğnenmesinin engellenmesi gerektiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı