Genel

Suriye’de acil insani yardımlar sunmak için tüm imkânlar kullanılıyor

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, Suriye’de yaşanan olaylardan zarar görenlerin insani ihtiyaçlarını karşılama planını uygulamak amacıyla ulusal ve uluslar arası çabaları etkinleştirme önemine vurgu yaptı.

Bakan Yardımcısı Mikdat, zarar görenlerin ihtiyaçlarını karşılama planını uygulamak amacıyla oluşturulan komisyonun BM Daimi Koordinatörü, İnsani İşlerden Sorumlu Bölge Koordinatörü ve Suriye’deki ilgili BM heyeti temsilcilerinin yanı sıra ulusal koordinatör ve devlet bakanlıklarındaki ilgili yetkililerin katılımıyla düzenlediği toplantıda, Suriye’nin halka acil insani yardımların sunulması amacıyla tüm imkânlarını kullandığını bildirdi.

Hükümetin terör olaylarından zarar gören bölgelerde alt yapıyı onarmak, vatandaşların sosyal hizmet ve yaşam ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü desteği verdiğini söyleyen Mikdat, aynı zamanda BM örgütleriyle üzerinde anlaşmaya varılan programı uygulamaya koyduğuna işaret etti.

Bakan Yardımcısı Mikdat, Bakanlar Kurulunun son toplantısında aldığı vatandaşların silahlı terör gruplarının sorumlu olduğu sorunlarına çözüm bulmak amacıyla bir ekip oluşturulmasını öngören kararın önemine dikkat çekti.

Diğer yandan BM Daimi Koordinatörü Adem Abdülhak, Suriye’nin mevcut imkanlarını kullanarak krizin sonuçlarıyla mücadele etme ve zorlukları aşma yönünde harcadığı çabaları takdir ederek BM’nin bölgesel ekibinin Suriye halkına yardım etmeye hazır olduğunu, bununla birlikte ofisinin yaşadığı zor koşullarda halka yardım etmek için görevini yerine getireceğini bildirdi.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Bölge Koordinatörü Rıdvan Nuveyser ise, BM örgütünün Suriye’ye yardım çabaları konusunda bir sunum yaparak uluslar arası yardım çabalarını koordine etmeyi hedefleyen planın finans gibi engellerle karşılaştığına işaret etti.

Nuveyser ekonomik yaptırımlara, tüm sektörler ve Suriye halkının yaşam koşulları üzerindeki olumsuz etkilerine de değindi.

Öte yandan ilgili bakanlıkların temsilcileri, hükümetin son olaylardan zarar gören vatandaşlara yardım yönünde sunduğu imkânlar hakkında bir sunum yaparak bu zararların üstesinden gelmeyi hedefleyen bir plan sundular.

BM Heyet temsilcileri ise, örgütlerinin Suriye halkına yaşadığı zorlukları aşması amacıyla her türlü yardımı sunmaya hazır olduklarını söyleyerek Suriye’nin insani görevlerini yerine getirmeleri için sunduğu kolaylıklara işaret ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu