Genel

Suriye’de anayasa taslağının referanduma götürülmesi kararlaştırıldı

Suriye Halk Meclisi bugün, Meclis Başkanı Mahmut el-Abraş başkanlığında toplandı. Bugünkü oturumunda Halk Meclisi, Suriye’nin milli ve vatansever tutumlarıyla birlikte bölgedeki stratejik rolünü tehdit eden komployu ve Suriye’nin içinde bulunduğu koşulları ele aldı.

Oturumdan sonra Halk Meclisi’nin yayımladığı bildiride her ne şekilde olursa olsun dış müdahaleler reddedilerek kınanırken, Suriye için anayasa taslağının referanduma götürülmesi kararlaştırıldı.

Bildiride, her türlü izinsiz gösterinin engelleneceği, özgürlüğün pekiştirileceği ve seçim sandıklarının doğru yol olduğuna değinilirken, diğer taraftan kanunlar çerçevesinde suça bulaştığı kanıtlananlar hariç tüm tutukluların serbest bırakılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad başkanlığında Ulusal Diyalog icra edilmesinin ve seçimler ile siyasi partilere ilişkin yeni kanunlar çerçevesinde Halk Meclisi seçimlerinin gerçekleştirilmesinin önemine işaret edilen bildiride, idari, siyasi, ekonomik ve adli reformların sürdürülmesi çağrısında bulunuldu.

Yayımladığı bildiride Halk Meclisi ayrıca uykun mevkiye münasip şahısların tayin edilmesi, fesatla mücadele, yolsuzluklara karışanların adalete teslim edilmesi ve vatani üretimin geliştirilerek üreticilerin ve ülkenin ekonomisine daha çok katkı sağlaması için gerekli tedbirlerin alınması ve çalışmaların yürütülmesi çağrısında bulundu.

Vatandaşların haklı taleplerinin uygulanması ve ülkenin direncinin pekiştirilmesi gereğine de işaret edilen bildiride Halk Meclisi, halkın, ordunun ve güvenlik güçlerinin, vatanın savunulmasında sunduğu fedakarlıklar takdir edilirken, şehitler rahmetle anıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı