Genel

Suriye’de bu ayın sonlarında Ulusal Diyalog Konferansı düzenlenecek

Tahran’da düzenlenen Ulusal Diyalog Konferansından türeyen İzleme Komitesi; bu ayın sonlarında Şam’da düzenlenecek ulusal diyalog konferansının dakik bir şekilde belirlenmesine hazırlık olarak diyalogları yakından takip etmeye devam ettiğini belirtti.

Komite geçen Perşembe günü düzenlediği oturum ardından yayınladığı bildiride; konferansın, Suriye’deki krizin tartışılması ve çözüm yollarına ilişkin çabaları izleme komitesinin daveti üzerine tüm muhalif taraflarla çalışmaları sonucunda elde ettiği deneyimin yanında öne koyulan öneriler ışığında düzenleneceğine işaret etti.

Hükümet ve muhalif taraflar arasında bu ayın altısında ellerindeki çalışma belgelerine ilişkin bir diyalog oturumunun yapılacağına işaret eden Komite; kapsamlı ulusal diyalog konferansına katılmaları için etkin parti ve şahsiyetlere ilişkin kesin cevabın verileceğini açıkladı.

İzleme Komitesi bildirisinin sonunda İsrail’in Şam kırsalına düşen Cemraya Bölgesinde bilimsel araştırmalar merkezine bulunduğu saldırının tehlikesine işaret ederek uluslararası toplumdan bu saldırıyı net bir şekilde kınamasını talep etti. Aynı zamanda devlet ve halk açısından bu saldırılara Suriyeli uygun karşılığın verilmesinin zamanı geldiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu