Genel

Suriye’de bulunan bir gözlemcinin gerçek dışı açıklamaları yalanlandı

Arap Liginin Suriye’de durumları gözlemlemek için gönderdiği Arap Gözlemci Heyeti Başkanı Kurmay Orgeneral Muhammed el-Dabi; gözlemci Enver Malik’in bir uydu kanalı aracılığı ile yaptığı açıklamaların gerçekle hiç bir ilgisi olmadığını belirtti.

Heyet Başkanı Dabi yaptığı basın açıklamasında; Malik’in gözlemci heyetin dağıtıldığı ekipler kapsamında Homs ekibinde görevlendirilmesinin ilk anından beri, sağlık durumu nedeniyle ikamet ettiği otelden 6 gün süre boyunca ayrılmadığını, ekip üyeleriyle hiç bir şekilde saha inlemelerine katılmadığını ifade etti.

Malik’in Şam’dan ayrılmadan bir gün önce Paris’te tedavi görmek için Suriye’den ayrılma izni istediğini ve bu konuda onay aldığına dikkat çeken Dabi; fakat yolculuğu için gereken icraatların tamamlanmasını beklemeden ayrıldığını, gözlemci heyete katılma belgesini de geri teslim etmeden ayrıldığını söyledi. Aynı zamanda onun için çıkartılan yolculuk biletini de beklemeden kendi hesabından ödediği biletle ayrıldığını ekledi.

Arap Ligi Gözlemci heyet Başkanı Dabi; Malik’in, gözlemci heyete katılmak için ettiği yemini ihlal ettiğini belirterek, yaptığı tüm açıklamaların onun kişisel sorumluluğunda düştüğünü ve Homs’a giden heyet ekibindeki üye gözlemcilerin bunu kanıtladıklarına işaret etti.

Dabi; yayınlanmadan önce bilgi ve görüntülerin doğruluğundan emin olmalarıyla birlikte mesleklerinde de gerçekçi olmaları yönünde medya araçlarına çağrısını yineledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı