Genel

Suriye’de çabalar silah kaçakçılığını önlemeye odaklanmalıdır

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, uluslar arası güvenlik konseyini çabalarını Suriye’ye silah kaçırma davasına yoğunlaştırmaya çağırdı.

Lukaşeviç, dün Rusya Dışişleri Bakanlığının web sitesinde yayınlanan yorumunda, Lübnan’da yakalanan ve Suriye’deki silahlı terör gruplarına silah taşıyan Lütfullah-II gemisine değinerek, defalarca Suriye’ye silah kaçırılmaması gerektiğini açıkladıklarını ve bu konuda fikir beyan edenleri bu tür adımların tehlikeli sonuçlarına karşı uyardıklarını söyledi.

Rus sözcü, yasa dışı fanatik silahlı grupları silahlandırmanın içerik ve şekil bakımından Annan planıyla çeliştiğine dikkat çekerek uluslar arası silahlı terör şebekeleriyle bağlantısı olan unsurların eylemlerini aktifleştirmesi ışığında bu grupları silahlandırmanın büyük bir tehlike oluşturduğunun altını çizdi.

Uluslar arası toplumun Suriye’nin iç meselesini körüklemeye devam edenlerin önünü kesmesi ve çabalarını silah kaçırılmasına yoğunlaştırması gerektiğini vurgulayan Lukaşeviş, “Lütfullah-II gemisinin hafif ateşli silahlar, Libya’da kullanılan türden Fransız yapımı bomba atar ve büyük miktarda patlayıcı taşıdığı yönünde bilgile mevcut. Yükü Suriyeli bir vatandaşa ait bir şirketin denetlemiş. Gemide 8 Suriyeli, 2 Mısırlı ve 1 Hindistanlı yakalanmış” dedi.

Lukaşeviç, ” bu silah kaçırma olayının münferit olmadığı anlaşılıyor” diyerek birkaç gün önce Lübnan’ın Trablus Limanında teftiş edilen bir gemide büyük miktarda mühimmat ve patlayıcı bulunduğuna dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı