Genel

Suriye’de çalışmalar siyasi sürecin başlamasına yardımcı olacaktır

BM Suriye Temsilcisi Kofi Annan, güvenlik konseyinin Suriye’de 300 gözlemcinin görev yapmasına ilişkin aldığı kararın Suriye’de istikrarın sağlanması yönünde belirleyici bir süreç teşkil ettiğini belirtti.

Annan Cenevre’de yayınladığı basın bildirisinde; gözlemci heyet çalışmalarının, Suriye halkının ideallerini gerçekleştirecek gayet önemli siyasi bir süreci başlatma ortamı yaratmaya katkı sağlayacağını söyledi.

Suriye’de hükümetin yanı sıra istisnasız tüm muhalefeti ve halkı böyle bir sürece katılmaya hazır olmalarına çağıran Annan, bunun temel bir öncelik olduğunu ekledi.

BM Suriye Temsilcisi Kofi Annan güvelik konseyinin Suriye’ye uluslararası 300 gözlemci gönderme kararını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Annan yayınladığı beyanda bütün taraflara silahları bırakma ve gözlemcilerle işbirliği yaparak şiddeti durdurma çabalarını pekiştirme çağrısı yaptı.

Suriye’de hükümet ve muhalefete siyasi çalışmalara katılmak için hazırlık yapılmasına öncelik verme çağrısında bulunan Annan; siyasi süreç hazırlığında yardımcı olunmasını temenni etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu