Genel

Suriye’de çetelerle savaşan yönetim krizi atlatmayı başardı

Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Ortadoğu ve Akdeniz Araştırmalar Merkezi Müdürü Fransız Araştırmacı Fabrice Balanche; çete savaşıyla karşı karşıya olan Suriye yönetiminin krizi atlatmayı başardığını belirtti.

Aynı zamanda Lyon Üniversitesinde Öğretim Profesörü Balanche Fransız “20 Dakika Gazetesine” yaptığı mülakatta; BM Suriye Temsilcisi Kofi Annan planının silahlı muhalefetin silahını alma ve krizi çözme yönünde tüm tarafların siyasi diyaloga girmeleri için uygun bir plan olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın yönetimde kalmaya devam edeceğini nihayet anlayan batının onuruyla krizden çıkması için Annan planının uygun olabileceğini ifade eden Balanche; bu planın bir kısım tarafların iddia ettikleri gibi başarısız kalmadığını açıkladı.

Balanche; planın birinci maddesinde yer alan ateşkesin bir gecede olmasını beklemenin mantıklı olmadığını söyledi.

Suriye konusunda uzman Fransız araştırmacı Balanche; Suriye’ye herhangi bir askeri müdahalenin tamamen uzak bir ihtimal olduğu görüşünü ifade ederek, diplomatik çerçevede ise Suriye’ye karşı mümkün olabilecek tüm yaptırım olanaklarının uygulandığını savundu. Suriye büyükelçilerini kovmanın herhangi bir faydası olmayacağına dikkat çeken Balanche; bundan sonra yaptırım konusunda yapılacak etkin bir şeylerin kalmadığını ekledi.

Balanche; İstanbul meclisinin yaptığı çağrılar üzerine gösterilere çıkan vatandaşların sayısının dar kapsamlarda kalmasının bu meclisin halk tabanına sahip olmadığını net bir şekilde kanıtladığını belirtti.

Fransız araştırmacı Balanche; buna ilaveten Suriye halkının büyük çoğunluğunun güven ve istikrara dönmek istediğini ifade ederek, protestoların altı aydan beri dindiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı