Genel

Suriye’de çok sayıda terörist ve büyük miktarlarda silah-mühimmat yakalandı

Silahlı terör grupları Hama iline bağlı Afamya Kentinde asayiş güçlerine ait bir merkeze saldırı düzenledi.

Saldırıya karşı koyan asayiş güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada asayiş güçlerinden 5 eleman şehit düşerken, bir kısmı ağır olmak üzere 6 eleman da yaralandı.

Yetkili bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada; silahlı teröristlerin taramalı tüfekler, el bombaları ve el yapımı bombalarla asayiş güçlerinin merkezine aşamalı olarak saldırıda bulunduklarını belirtti.

Kaynak; asayiş güçlerinin teröristlere karşı koymayı başardığını ve merkeze girmelerini engellediğini ifade ederken; meydana gelen çatışmada bir çok teröristin etkisiz hale geldiğini, geri kalanların ise kaçtıklarını söyledi.

Yaralı asayiş güçleri elemanları ve şehit naaşlarının Skeylbiye Devlet Hastanesi, oradan da Mısyaf Devlet Hastanesine kaldırıldıklarını ifade eden kaynak; şehit düşen asayiş gücü elemanlarının Ahmet el-Hüseyin, Ahmet Nusayrat, Ahmet Cuma, Racih İsa ve Munsa el-Ahmet olduklarını açıkladı.

Silahlı terör gruplarını yakalama ve adalete teslim etme operasyonlarında bulunan güvenlik birimleri dün Hama’da çok sayıda teröristle birlikte havzalarında bulunan muhtelif türlerde silah ve yüklü miktarlarda mühimmat ele geçirdi.

SANA Muhabiri; güvenlik birimlerinin Hama Kentinin Bab Kıbli ve Ceracima Semtlerinde gerçekleştirdikleri operasyonlarda 2 adet PKC tipi makineli tüfek, 2 adet RPG roket atar, 15 adet PRG roketi, 15 adet kalaşnikof, çok sayıda el bombası, gaz maskeleri, el yapımı bir çok bomba, oksijen tüpleri, büyük miktarlarda ve muhtelif türlerde mermiler ele geçirdiklerini aktardı.

Güvenlik birimleri sözü geçen iki semte ilaveten Nezlet el-Cırzan Semtinde de; silahlı terör gruplarının terör eylemlerinde kullandıkları çok sayıda çalıntı devlet arabasının yanında teröristlerin yollarda toprak barikatlar kurma ve semtlerin girişlerini kapatmada kullandıkları ağır iş makineleri yakaladı.

Bu arada bomba imha ekipleri; teröristlerin muhtelif bölgelerde ve semtlerin girişlerinde yerleştirdikleri ağırlıkları 10 ila 50 kg arasında değişen bir çok el yapımı bombayı etkisiz hale getirdi.

Etkisiz hale getirilen bombaların bir kısmının fitil ve kablolarla, bir kısmının ise uzaktan kumandalı cihazlarla patlatılmak üzere hazırlanmış oldukları belirtildi.

Bomba imha ekipleri aynı zamanda, yine teröristlerin yerleştirdikleri el yapımı bir çok bombayı imha ederken, normal yaşamı yeniden sağlama hedefiyle semtlerin girişlerine koydukları barikatları kaldırmaya çalıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı