Genel

Suriye’de çözüm yolu müzakeredir silah gönderme ve terör olayları değildir

İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili, Suriye’de çözümün müzakere olduğunu silah gönderme ve terör olayları olmadığını belirtti.

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan ile Tahran’da görüşen Celili, Suriye’deki krizin çıkış yolunun ancak yabancıların müdahalesinden uzak ve Suriye’de çatışan taraflar arasında diplomatik görüşme yollarla mümkün olduğunu söyledi.

Celili, Annan planına bağlı kalınması gereğini vurgulayarak, Suriye’de teröristlere silah gönderilmesini eleştirdi ve bu durumun Suriye’de özgürlüğün yerleşmesine darbe indirdiğini ve bu ülkenin huzursuzluğunun daha da artmasına sebep olduğunu söyledi.

Suriye’deki görüşmelerin bu ülkede ateşkesin sağlanmasına odaklı olması gerektiğinin altını çizen Celili, başta Amerika olmak üzere Batılı ülkelerin bölgenin diktatör rejimlerini desteklemelerini kınadı ve “bölge halkı sorunlarının büyük bir bölümü ABD kaynaklı ” dedi.

Annan da, Cenevre’de düzenlenen Suriye oturumu hakkında bilgi vererek, İran’ın Suriye konusunda yardımının son derece önemli olacağını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı