Suriye Düşmanları

Suriye’de denizden girmeye çalışan teröristler geri püskürtüldü

Suriye’de terör grupları asayiş güçleri ve masum sivil vatandaşlar, kamu ve özel mülkler bombalı ve silahlı saldırılarını tırmandırmaya, Annan planını ihlal etmeye devam ediyorlar.

Bu bağlamda Lazkiye ilinde deniz sahilinin kuzeyinde mevzilenen askeri bir birlik, deniz üzerinden ülke topraklarına girmeye çalışan bir terör grubuna karşı koydu.

SANA’ya konuşan yetkili bir kaynak; askeri bir birliğin şişme deniz botları kullanan silahlı teröristlerle çatışmaya girdiğini ifade ederek, teröristlerin geri püskürtüldüklerini ekledi.

Çatışmada askeri birlik saflarında bir kaç elemanın şehit ve yaralı düştüklerini ifade eden kaynak; teröristlerin gece karanlığında denizden saldırmalarıyla saflarındaki ölü ve yaralı sayısının netleştirilemediğini ifade etti.

Bu arada söz konusu askeri birlik, Türkiye sınırlarından 30-35 km uzaklıkta düşüyor.

Teröristlerin denizden bulundukları bu eylem; Libya’dan Mısır’ın İskenderiye Limanı üzerinden Lübnan’ın Trablus limanına gelen silah yüklü Lutfullah Gemisinin Lübnan Deniz donanması tarafından yakalanmasıyla eş zamanlı olarak geldi.

Lübnanlı güvenlik kaynakları; gemide yakalanan ve Suriye’deki silahlı gruplara aktarılması planlanan oldukça yüklü miktarlardaki silahlar arasında gelişmiş nitelikli ağır ve hafif silahların bulunduğunu belirtti. Kaynak bu silahlar arasında PRG roketatarları ve roketleri, anti tank ve anti uçak füzeleri, oldukça büyük miktarlarda patlayıcı ve tarayıcı silahlar bulunduğunu ifade etti.

Asayiş Güçlerine Saldıran Teröristlerle Çatışma

Öte yandan Halep kırsalının Afrin Bölgesinde bugün erken saatlerde silahlı bir terör grubu Sellur Köyünde asayiş güçlerine saldırmasıyla güvenlik birimleri ile bu teröristler arasında çatışma meydana geldi.

Çatışmada güvenlik güçlerinden 3 eleman şehit düştü, 2 eleman da yaralanırken, 2 terörist de etkisiz hale getirildi.

Kaçırılan 3 Vatandaşın Cansız Bedenleri Bulundu

Bu arada İdlib ilinden SANA’ya konuşan bir kaynak; güvenlik birimlerinin bugün İdlib İl Çiftçiler Birliği Yürütme Ofisi Üyesi Velid el-Ahmet el-İydo ve Serakib bölgesinde Afis Elektrik Müdürlüğü personellerinden Muhammed el-Hammud’un cansız bedenlerini bulduklarını söyledi.

Cansız bedenlerin Halep-İdlib otoyolu üzerinde atılmış olarak bulunduklarını ifade eden kaynak; iki vatandaşın teröristler tarafından dört gün önce kaçırıldıklarını ekledi.

Kaynak vefat nedeninin kafaya sıkılan kurşun olduğuna işaret etti.

Aynı kaynak; güvenlik birimlerinin ayrıca Suriye Veterinerler Birliği Başkanı Semir İsmail’in oğlu Hani İsmail’in cansız bedenini İdlib kırsalı Muarrat Masrin Kentinin yol ayırımında bulduklarını söyledi.

Hani’nin iki gün önce yine teröristler tarafından kaçırıldığını ifade eden kaynak; cansız beden üzerinde ağır işkence izlerinin bulunduğunu belirtti.

Asayiş Güçlerine Silahlı ve Bombalı Saldırılar

Teröristlerin İdlib kırsalının Kafar Uvd Köyünde asayiş güçlerine karşı bulundukları saldırıda Ahmet Abdullah Hilleli ve Hacı Abdullah adlı iki elaman şehit düştüler.

İlgili bir kaynak, teröristlerin hain saldırısında bir üsteğmenin yaralandığını söyledi.

Aynı kaynak bir başka terör grubunun İdlib – Mastuma otoyolu üzerinde asayiş güçlerine ait bir aracın geçişi sırasında yol kenarına ektiği bir bombayı havaya uçurmasıyla bir elemanın yaralandığını ifade etti.

Bu arada bomba imha ekipleri, İdlib kırsalında düşen Ariha – Mastuma otoyolu üzerinde yerleştirilen ve ağırlıkları 40 ila 80 kg olan altı bombayı etkisiz hale getirdiler.

Sınır Korumalarından 2 Şehit

Şam kırsalında düşen Yebrud Bölgesinde de sınır koruma güçlerine ait bir otobüse saldıran teröristlerle sınır koruma güçleri arasında çatışma yaşandı.

Çatışmada sınır koruma güçlerinden 2 eleman şehit düşerken bir eleman da yaralandı. Teröristlerin saflarında ise bir çok terörist etkisiz hale getirildi.

Öte yandan SANA Muhabiri İl Emniyet Müdürlüğünde bir kaynaktan naklen; silahlı teröristlerin dün akşam Şam kırsalında düşen Artuz bölgesinde asayiş güçleri ve sivil vatandaşlara saldırdıklarını aktardı. Muhabir; hain saldırıda asayiş güçlerinden iki elemanın şehit düştüğünü ve 3 elemanın yaralandığını belirterek, sivil vatandaşlardan da iki kişinin şehit düştüklerini ekledi.

Teröristlerin Şam Kırsalında düşen Duma Bölgesinde Mesraba ile Sindyane arasında ektikleri bir bombanın patlaması neticesinde asayiş güçlerinden iki eleman yaralandı.

İşçilere Bombalı Saldırı

Teröristlerin Homs ilinde Yapı Ve İskan Şirketinde çalışan işçileri taşıyan otobüslerin geçişi sırasında yol kenarına ektikleri iki bombayı patlatmaları sonucunda dördü ağır olmak üzere bir çok işçi yaralandı.

Homs ilinden bir kaynak SANA’ya açıklamasında; Havla bölgesinde meydana gelen iki patlama sonucunda otobüslerde büyük maddi zararın meydana geldiğini söyledi.

Asayiş Güçlerini Taşıyan Otobüsü Hedef Aldılar

Diğer yandan silahlı bir terör grubunun Homs Kırsalının Ksayr Bölgesindeki Daba köyünde düzenlediği saldırıda bir yarbay şehit düşerken aralarında bir üsteğmeninin bulunduğu 4 asayiş mensubu yaralandı.

SANA muhabirinin ildeki bir kaynaktan edindiği bilgilere göre, silahlı terör gruplarının görev yelerinden dönmekte olan subay ve asayiş güçleri mensuplarını taşıyan otobüse saldırarak Yarbay Sadullah Hamit Takla’nın şehit olması, aralarında bir üsteğmenin bulunduğu 4 asayiş mensubunun yaralanmasına yol açtı.

Hama’da Bir Doktoru Kaçırdılar

Bununla birlikte silahlı bir terör grubu bugün Doktor Abdülrahman Mahmut Habbuş’u Hama kırsalındaki çiftliğinden kaçırdı.

SANA muhabiri ildeki bir kaynağa dayanarak, silahlı terör grubunun Doktor Habbuş’u Selemiye-Saan yolu üzerindeki çiftliğinden silah zoruyla kaçırdığını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu