GenelSuriye DüşmanlarıYalan ve İftiralar

Suriye’de gerçeklerle yayınlananlar arasında büyük çelişki var

Tunus Suriye’yle Halk Dayanışması Heyeti, bugün Dera iline düzenlediği ziyarette ABD, İsrail ve bir kısım Arap ülkelerinin Suriye’ye karşı yürüttükleri basın dezenformasyon kampanyasını kınayarak Suriye’nin Arap ulusunun davalarını savunan merkezi rolüne dikkat çekti.

Tunus Arap Direnişine Destek ve Siyonizm ve Bağımlılıkla Mücadele Heyeti Başkanı Ahmet el-Kehlavi, emperyalizmin planlarını hayata geçirmek, çıkarlarını ve Siyonist çıkarları gerçekleştirmek amacıyla Suriye’ye karşı her türlü müdahale yönetimini kullandığını belirterek başta Körfez ülkeleri olmak üzere bazı Arap rejimlerinin bu planların uygulanmasına alet olduğuna işaret etti.

Arap Ligi ve Körfez İşbirliği Konseyinin Suriye’ye yönelik tutumlarını kınayan el-Kehlavi, Suriye’de olanların bölgeyi bölmeyi ve haritasını yeniden çizmeyi hedefleyen, batının yönettiği ve bazı Arap rejimlerinin uyguladığı bir komplo olduğunu ifade etti.

Diğer yandan Tunus’un el-Şuruk gazetesinden gazeteci Nuri el-Sal, Suriye’de olanlarla taraflı uydu kanallarının yayınladıkları arasında büyük bir çelişki bulunduğunu söyleyerek silahlı terör gruplarının özgürlük yaftası altında gerçekleştirdikleri yıkıcı eylemleri ve katliamları kınadı.

Heyet üyesi Salih el-Bedruşi ise, Suriye halkıyla tek safta yer aldıklarını belirterek Suriye’nin yaşadığı krizi aşarak tarihi ve ulusal rolüne döneceğini vurguladı.

Bu arada heyet, terör gruplarının sabote ettiği radyo ve televizyon merkezi, adalet sarayı ve mahkemelerini ziyaret ederek yapılan tahribatı incelerken kentin meydanlarında gezip vatandaşların anlattığı gerçekleri dinledi.

Tunuslu Heyetle görüşen Dera Valisi Halit Hanus, Suriye’nin direnişçi ve engelleyici rolü nedeniyle hedef alındığını belirterek terör gruplarının özel ve kamu kurumlarına yönelik bozgunculuk ve sabotaj eylemleri, karakollara saldırması ve vatandaşları korkutup katletmesine işaret etti.

Ordunun vatandaşların güvenliğini korumak amacıyla talepleri üzerine müdahale ettiğine dikkat çeken Dera Valisi, Suriye’nin komşu ülkelerle geniş sınırlarının Suriye’ye silah sokulmasına ve silah kaçıkçılığının artmasına ve dolayısıyla olayların katliama dönüşmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

Bu arada Tunuslu heyet, Tunus hükümetinin Suriye’nin Tunus Büyükelçiliğini kapatmasını ve sözde Suriye’nin Dostları toplantısının Tunus’ta düzenlenmesini kınayan bir bildiri dağıttı.

Heyet bildirisinde, Arap Liginin tutumları ve yeni Ortadoğu Projesine resmi olarak katılmasını kınayarak tek halkın evlatları arasında fitne yaratmaya çalışan taraflara verilen desteği durdurma çağrında bulundu.

Tunus Dayanışma Heyeti, yazar, sendikacı, akademisyen, gazeteci, insan hakları aktivisti, dernek başkanları, doktor ve kültür kurumu başkanlarını kapsayan 13 kişiden oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı