Cinayet ve Katliamlar

Suriye’de görev yapan BM gözlemciler heyeti başkanı Robert Mood:Dün uğradığımız saldırı teröristlerin,terör eylemlerine ne kadar hız verdiklerini kanıtlıyor

Suriye’de görev yapan BM Gözlemciler Heyeti Başkanı General Robert Mood; uluslararası gözlemciler, koruma ve güvenlik, uluslararası muhtelif haber ajansları ve gazetelerden muhabirleri içeren heyetin bugün Dera yolu üzerinde yerleştirilen el yapımı bir bombayla saldırıya uğradığını belirtti.

Dera’da düzenlediği basın konferansında General Mood; gözlemci heyetin geçişi sırasında patlayan bombanın heyeti koruma güçlerinden elemanlar ve bir gazetecinin yaralanmasına yol açtığını belirterek; patlamanın Suriye’de şiddetin bulunduğunu, bu şiddetin de tehlikelerini yansıttığını söyledi.

Suriye’nin krizden çıkması için çıkışın Suriye halkının kendi kararına dayanması gerektiğini ifade eden General Mood; Suriye’deki muhtelif tarafların krizin çıkışı konusunda koordinasyonda bulunmaları önemine işaret etti.

Heyet Başkanı Mood; Dera’da görev yapan uluslararası gözlemcilerle bir araya geldiklerini ve Dera’daki durumlar hakkında bilgi aldığını ifade ederken; gözlemcilerin herkes tarafından sıcak duygularla karşılandıklarını bildirdiklerini söyledi.

General Mood; Suriye’de şu an 70 gözlemcinin bulunduğunu ve iki gün içinde bu sayının 100’e çıkacağını açıklarken, gözlemci sayısı ne kadar olursa olsun tümünün bir ekip halinde çalışacaklarını ve gözleriyle gördüklerini eksiksiz ve dürüst bir şekilde taşıyacaklarını söyledi.

BM Suriye özel Temsilcisi kofi Annan’ın dün BM’ye sunduğu rapor konusunda ise Genereal Mood; bu konuda yorum yapamayacaklarını, çünkü Suriye’de gördükleri durumlar ışığında bu raporu hazırlayanların kendileri olduğuna dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı