Genel

Suriye’de Halk Cephesi seçim sisteminin değiştirilmesini istedi

Muhalif bir çok partiden oluşan Değişim ve Kurtuluş Halk Cephesi bugün seçim sonuçlarının açıklanması öncesinde Şam’ın Dama Otelinde düzenlediği olağanüstü kongrede seçimlerin düzenlenme koşullarını ele aldı.

Halk Cephesi yayınladığı kongre bildirisinde, seçim sisteminin değiştirilmesini ve yerine Suriye’nin tek seçim merkezi olarak kabul edilmesine dayalı bir sistem getirme ve kısa süre içinde yeni seçimler düzenleme çağrısında bulundu.

Değişim ve Kurtuluş Halk Cephesi, ilgili makamların seçimlerin şeffaf ve dürüst olması taleplerine yanıt verdiğini, fakat bunu pratiğe dökmenin zor olduğuna dikkat çekerek Seçim Yüksek Komisyonu ve alt komisyonlarının seçim sürecini devlet otoritelerinin müdahalesi olmadan denetlediğine işaret etti.

Halk Cephesi Başkanı Kadri Cemil kongreye sunduğu raporda, cephenin seçimlere Suriye’de yaşanan krize çözüm bulma yönünde kapsamlı siyasi sürecin başlangıç noktası olması gerektiği inancıyla katıldığını söyleyerek sonuçlar bir yana bu hedefin seçimlere katılmak için yeterli bir neden teşkil ettiğinin altını çizdi.

Cemil, “seçimlere katılmamızın bir diğer nedeni devlet ile muhalefet arasındaki ilişkileri yansıtan gerçek bir modeli uygulama yönünde somut bir deneyimi karşılıklı ödünler sunma kapsamında hayata geçirmektir” diye belirterek Suriye’de ilk kez böyle bir deneyimin yaşandığına değindi.

Seçimlerin, destek oranı %25 ila 30 oranında olmasına karşın halkın cephenin etrafında kenetlendiğini ortaya koyduğuna dikkat çeken Cemil, bu oranı iyi olarak nitelendirdi.

Cemil, seçimlerde entegre bir program sunan tek partinin Halk Cephesi olduğunu bildirerek fakat bunu oy olarak hayata geçiremediğini kaydetti.

Halk Cephesi Başkanı Cemil, seçimlerin cephenin siyasi ağırlığı ile seçim ağırlığı arasında büyük bir uçurum bulunduğunu gösterdiğini söyleyerek bunun nedenini seçim araçlarındaki eksikliğe bağladı. Cemil, seçimleri yöneten güçlerin zihniyeti nedeniyle seçimlerin kapsamlı siyasi sürecin başlangıç noktasına dönüşemediğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu