Genel

Suriyede halk meclisi seçim sonuçları açıklandı

Seçim Yüksek Komisyonu bugün; yeni anayasa gölgesinde 7 Mayıs Pazartesi günü düzenlenen Halk Meclisi 1. Yasama Dönemi Milletvekilleri seçimlerinin sonuçlarını ilan etti.
Seçimlerin 7 Mayıs tarihinde yapıldığına işaret eden Azzavi; seçimlerin yeni anayasanın dayandığı temeller çerçevesinde gizli, direk ve kamu oylaması şeklinde gerçekleştirildiğini belirterek yönetim ve idarenin tek kaynağının halk olduğunu ve halk yönetiminin halk için ve halka ait olduğunu vurguladı.

Yargının seçimlere tam bir gözetim ve denetim sağlamasının bu seçimlerde en önemli noktayı teşkil ettiğine dikkat çeken Azzavi; ayrıca seçim komitelerinin de tamamen bağımsız olduklarını belirterek seçim merkezlerine seçimlerle ilgili gelen bütün itirazların seçim komiteleri tarafından tarafsızca değerlendirildiklerini kaydetti.

Bu çerçevede genel seçimler kanununun ihlal edildiği tespit edilen kimi merkezlerde seçimin yeniden düzenlendiğine değinen Azzavi; seçimlerin kolay geçtiğini ve seçim sonuçlarının halkın geniş kesimlerinin temsilini yansıttığını dile getirdi.
Seçimlere katılma hakkı bulunan vatandaş sayısının 10118519’a ulaştığını belirten Azzavi; seçimlere katılarak sandık başında oy kullananların sayısının 5186957 kişi olduğunu ibraz ederek bu rakamlara göre seçimlere katılım oranının %51,26 olduğuna dikkat çekti.

Seçimlerde yeterli oy alarak Halk Meclisine üye olmaya hak kazanan adayları kutlayan Seçim Yüksek Komisyonu kazanan adayların omuzladıkları ulusal sorumlulukları yerine getirmede başarılı olmalarını temenni ederek Halk Meclisine girecek kadar oy alamayan adaylara, vatanı sahiplenme, demokrasiyi güçlendirme ve vatana hizmet etme arzularından dolayı teşekkürlerini sundu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu