Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye’de halk terör gruplarının vahşetini anlattı

Homs Kentinin Nazihin, Aşiret ve Kerm el-Lavz semtlerinden vatandaşlar; silahlı terör gruplarının semtlerin ahalisine karşı gerçekleştirdikleri insanlık dışı vahşeti anlattılar.

Söz konusu semtlerin ahalisinden adının açıklanmasını istemeyen bir sivil vatandaş SANA muhabirine yaptığı açıklamada; Homs ilinde bulunan teröristlerin, onlara katılmayan ve isteklerini yerine getirmeyen masum insanları öldürdüklerini, öldürme ve yıkım eylemlerine katılmayan vatandaşların evlerine mülklerine saldırdıklarını söyledi.

Teröristlerin kendilerine uymayan ve mantıklarını reddeden herkese saldırdıklarını ifade eden bir başka vatandaş; bir çok insanı evinden ve mülkünden kovduklarını, evlerin içinde tüneller kazdıklarını, binadan binaya geçişler için duvarları yıktıklarını, siper almak için metrisler kurarak hendekler açtıklarını ifade etti.

Yine adının açıklanmasını istemeyen bir başka vatandaş; teröristlerin isteklerini yerine getirmeyen ve eylemlerinde onları desteklemeyen masum insanlara ateş açtıklarını, bir çok kişiyi kaçırıp işkence ettiklerini, sivil insanların evlerini kundaklayıp gasp ettiklerini söyledi.

Silahlı terör gruplarının genellikle yüzleri örtülü olarak ortaya çıktıklarını ifade eden bir başka vatandaş; eylemlerinde hiç bir sınır yada çizgi tanımadıklarını, okulları ve hizmet kurumlarını sabote ettiklerini, mescit ve camileri bile kendi çirkef eylemlerinde kullandıklarını belirtti.

Bir diğer vatandaş ise; terör gruplarının ahlak, din yada insanlıktan uzak olduklarına işaret ederek, bulundukları vahşeti kelimelerle anlatmanın mümkün olmadığını söyledi.

Semtlerin ahalisi teröristlerin kendilerini evlerin içinde hapsettiklerini, temel gereksinimleri bile karşılamalarına izin vermediklerini anlatırlarken, terör gruplarının ellerindeki cihazlarla görüntüler çektiklerini ve onları yandaş medya kanallarına gönderdiklerini belirttiler.

Terör gruplarına yandaş medya kanallarında semtlerine ilişkin bir çok video görüntüsü ve fotoğrafı gördüklerine dikkat çeken semt ahalisi; ordu ve güvenlik güçleri tarafından yapıldıkları iddia edilen bir çok vahşetin terör grupları tarafından yapıldığını gözleriyle gördüklerine vurgu yaptılar.

Semt ahalisi; ordu birliklerinin gelmeleri ve semtlerini terör gruplarından temizlemeleriyle tekrar yaşama döndüklerini ifade ettiler.

Terör gruplarını destekleyen ve eli kanlı gözü dönmüş olarak nitelendirdikleri bu katilleri savunan medya ve tarafların iddiaları konusunda ise ahali; her şeyi gözleriyle gördüklerini, gerçeklerin asıl görgü tanıkları olduklarını ifade ederek gördüklerinden şüphe duymalarının mümkün olmadığını söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı