Genel

Suriye’de ihlallerin olduğu sandıklarda seçimler yenilendi

Suriye Halk Meclisi Seçimlerinde Şam’ın eski fuar kentinde açılan 797 ve 798 sayılı sandıklarda genel seçimler kanuna aykırı ihlallerin tespit edilmesi sonucunda iki sandıktaki oyların tümü geçersiz sayılarak sandıklar yeniden seçmenlere açıldı.

Seçimleri denetleyen yargı komisyonunun Şam dairesindeki yan komitesi başkanı Nezir Hayrullah SANA’ya yaptığı açıklamada; genel seçimler kanunu gereğince iki seçim merkezinin oy kullanan tüm seçmenlerin kanunlara uygun olarak yeniden oylarını kullanmaları için açıldığını ifade etti.

Hayrullah Şam Valisinin kararı doğrultusunda iki merkezde seçimleri denetleyecek komitelerin teşkil edildiğini ve bu komitelerin yasal yemini ettiklerini söyledi.

Bu arada yeni genel seçimler kanununun 45. Maddesi; yargı yan komitesinin her hangi bir merkezde seçimlerin geçersiz olduğu yönünde karar vermesi halinde seçimlerin düzenlendiği tarihten bir gün sonra aynı merkezlerde seçimlerin tekrarlanmasını öngörüyor.

Şam Seçim Dairesinde yargı yan komitesi başkanı; seçimlerin dürüstlüğünü aksatan bir kısım ihlaller nedeniyle aday listeleri vekillerinden birinin şikayette bulunması ve komisyonun şikayeti dikkate alıp ihlallerin yapıldığından emin olması üzerine söz konusu iki seçim merkezindeki oy kullanma işlemlerinin geçersiz sayıldığını açıkladı.

Bu arada Şam Seçim Dairesindeki Yargı Yan Komitesi; iki merkezde oy kullanan tüm vatandaşlara yeniden oylarını kullanmaları gerektiğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu