GenelSuriye Dostları

Suriye’de imam ve hatipler haksız kararları kınadıklarını açıkladı

Suriye Cami İmamları ve Hatipleri dün Cuma hutbesinde, Arap Liginin Suriye halkına karşı aldığı haksız kararları kınayarak Arap Dışişleri Bakanlarının aldığı ekonomik yaptırım kararının dış müdahaleye zemin hazırlama ve Arap vatanındaki son direniş kalesini yıkma hedefi taşıdığının altını çizdi.

İmam ve Hatipler, Arap Liginin kurucu üyesine karşı alınan kararların Allahın reformları teşvik etme emrine aykırı olduğunu belirterek bu kararların Arap Liginin rolünü baltalamayı hedefleyen tehlikeli bir emsal oluşturduğuna dikkat çekti.

Arap Liginin dış siyasi ajanda ve planlara alet olduğunu ve ulusal rolünü kaybettiğini ifade eden Cami İmam ve Hatipleri, bunun Arap toprakları ve İslam kutsallıklarının Siyonist düşman tarafından işgaline zemin hazırladığına dikkat çekti.

İmam ve Hatipler, bu kararların halkımızın direniş azmini kıramayacağına, ne kadar büyürse büyüsün halkımızın zorlukları açabileceğine işaret ederek Suriye’nin ekonomik imkânları ve ulusal birliği ile yaşadığı krizden alnının akıyla çıkacağına vurgu yaptı.

Emevi Camisi İmam Muhammed Sait Ramazan el-Buti siyasetin yaşananları idare etmek olduğuna işaret ettiği hutbesinde Müslüman hiçbir fert ya da yöneticinin islamiyetin hakimiyetinden şüphe etmediğini belirterek kimi Arap yöneticilerinin Allahın şeraiti ve sünnetine muhalif tutumlar almasını garipsediğini dile getirdi.

Arap Ligini oluşturan Arapların Müslüman olup olmadıklarını ve bu çerçevede sorumlu davranıp davranmadıklarını sorgulayan el-Buti; Arap Liginde bulunan Arap yöneticilerin Allahın “günah ve düşmanlık için değil dürüstlük ve dindarlık için yardımlaşın… Bütün müminler kardeştir kardeşleri barıştırın” diyen emirlerine neden uymadıklarını da sorguladı.

Arap Liginde temsil edilen Arap liderlerin Allahın şeraiti yerine düşmanlarının kendilerine hakim olmasına izin verdiklerini dile getiren el-Buti; bu yöneticilerin rüşvet hakimiyeti altına girerek din kardeşlerinin rızkını ve yaşam lokmasını engellemeye çalıştığını sözlerine ekledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Hafız el-Esad Camisi İmamı Şeyh Beşir Abdülbari Arap topluluğunun Allah’ın bağıyla bağlanma ve kardeşlik düğümlerini güçlendirme başlığı altında toplanması gerektiğini dile getirdiği hutbesinde ihtilafın insanlar arasındaki sevgiyi bozmayacağını belirterek düşmanlık ve gaddarlığa sürükleyecek ihtilafın İslamiyet’te kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Suriye’nin tarih boyunca onurlu ulusal tutumlar aldığına işaret eden Şeyh Abdülbari; Siyonist düşmana karşı yeniden birlik olma çağrısında bulunarak Arap topraklarında yaşanan olaylardan yararlanan tek unsurun İsrail’in kendisi olduğunu vurguladı.

Enes İbni Malik Camisi İmamı Ahmet Sadık da hutbesinde düşmanın önce farklı taleplerle taciz etme yöntemini denediğini ve bu yöntemin başarılı olmadığı durumda ulusun kendi kanından olan unsurlar aracılığıyla öfke oklarını saplamaya çalıştığını dile getirdi. Sadık; düşmanın bütün manevralarını ekonomik yaptırıma yöneltmelerinin asıl hedefin Suriye sistemi değil Suriye halkı olduğunu gün ışığına çıkardığını aktardı.

Dini savunmak için vatanı ve halkı savunmaktan başka bir alternatif bulunmadığını dile getiren Sadık; Arap Liginin Filistin davasın ve Irak işgaliyle ilgili ne yaptığını sorgulayarak Arap Liginin Suriye’ye karşı değil İsrail ya da ABD’ye karşı kararlar alması gerektiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı