GenelSuriye Düşmanları

Suriye’de İngiliz ve Katar askerleri silahlı eylemlerde bulunuyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov Cuma günü yaptığı açıklamada Suriye’de İngiliz ve Katar asıllı silahlı grupların bulunduğunu ve Suriye hükümetine karşı silahlı eylemlerde bulunduklarını ifade etti.

Itar-Tass haber ajansına göre Bogdanov’un açıklamaları önceki gün İsrail’de internet üzerinden yayın yapan Debka-file gazetesinde de benzer haberler yeraldı.

Itar-Tass ayrıca Humus bölgesinde oluşturulan örgütlenmeye dikkat çekerek Türkiye üzerinden gelerek bölgeye saldırılar düzenleyen paralı askerlere dikkat çekti.

Rusya-1 televizyon kanalına göre İngiliz birlikleri doğrudan çatışmalara girmeyi tercih etmezken teröristlere silah sağlanması konusunda destek sağlıyorlar.

Debka-file internet sitesine göre silahlar Türkiye üzerinden teröristlere ulaştırılıyor.

Bogdanov ayrıca Suriye’deki muhalefetin barışçıl çözüm isteyen kesimlerinin Halep’deki patlamaları kınamasını beklediklerini ifade etti. Bilindiği gibi en son patlamalarda 28 kişi ölmüş, 235 kişi de yaralanmıştı.

Rusya Dumasında onaylanan kararda Suriye’deki tüm taraflara çağrı yapılarak derhal silahların bırakılması isteniyor, kararda Libya’daki olayların benzerinin yaşanmasının önlenmesinin önemi vurgulanıyor.

Bilindiği gibi 2011 yılı Mart ayı içinde NATO hava kuvvetleri Libya’yı sivil halkı koruma bahanesiyle bombalamaya başlamış ve uçuşa yasak bölge ilan etmişti. Ancak yedi ay süren bombardıman ardından binlerce sivil hayatını kaybetmişti.

Rusya Parlamentosunun kararında ayrıca Arap Birliğinin askıya alınan gözlemcilik görevinin sürdürülebilmesi için gözlemci gönderilmesi önerisi de yer almakta.

Buna bağlı olarak Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada gözlemci heyetinin görevini sürdürmesi çağrısı yapılırken Suriye’deki durumu ilk elden öğrenmenin önemine vuurgu yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı