Genel

Suriye’de insani yardım çabaları ile yaptırım politikası arasında uyum sağlanmalıdır

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim BM genel sekreterinin insani işlerden sorumlu yardımcısı Valerie Amos ile bugün sabah saatlerinde bir araya gelerek Suriye ve uluslararası örgütler arasında insani alanların muhtelif yönlerinde işbirliği ve bu işbirliğini pekiştirme yollarını masaya yatırdı.

Değerlendirme planı ve karşılık alma planındaki ilerlemelerin ele alındığı görüşmede; terör gruplarının özel ve kamu kurumlarına karşı tırmanan saldırıları gölgesinde terörden zarar görenlerin artan talepleri doğrultusunda bu planları modernize etme çabaları gözden geçirildi.

İki taraf; insani çalışmaları geliştirme ve bu bağlamda her türlü idari sorunu ortadan kaldırma amacıyla görüş alışverişinde bulundular.

Bakan Muallim görüşmede; terör eylemleri neticesinde zarar görenlere yardım etme ve teröristlerin şiddet eylemleri sonucunda evlerini terk edenlerin evlerine dönmelerini kolaylaştırma amacıyla sabote edilen kamu hizmet kurumlarının restore edilmesi başta olmak üzere hükümetin insani durumların düzeltilmesine büyük bir önem verdiğini belirtti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; terör eylemlerinden zarar gören yada göç ettirilen Suriyelilere yardım etme amacıyla harcanan uluslararası çabalar ile Suriyeli vatandaşın günlük yaşamını direk etkileyen katı ekonomik yaptırımlar politikası arasında mevcut olmayan bir nevi uyumluk sağlama önemine vurgu yaptı.

Kendi tarafından Amos; geçen Mart ayında Suriye’ye bulunduğu ilk ziyaretinden şu ana dek işbirliğinde sağlanan ilerlemelerden memnuniyetini ifade ederken, Suriye’nin krize karşı koymada politikadan uzak bir şekilde ofisinin harcadığı çabalara işaret etti.

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, Suriye Kızılay Örgütü Başkanı Abdürrahman el-Attar, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında Enformasyon ve Uluslararası Örgütler Departmanları müdürleri ve Amos’a eşlik eden heyet hazır bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu