Suriye Dostları

Suriye’de işgalci güçlere karşı “Aşiretler Ordusu” oluşturulması kararlaştırıldı

Suriye’nin Doğu ve Kuzey Doğusunda yer alan aşiretler Amerika işgalciliği ve silahlı Kürt grupları ve militanları ile mücadele etmek üzere aşiretler ordusunun kurulmasını istediler.

Suriye’nin Doğu ve Kuzey Doğusunda bulunan Haseke ve Rakka eyaletleri ve de Deyrizor bölgesi doğrudan Amerika tarafından desteklenen sözde Suriye Demokratik Güçlerini oluşturan silahlı Kürt grupları ve militanları tarafından ele geçirilmiş ve bu gruba mensup militanlar tarafından kontrol edilmektedir.

Silahlı Kürt gruplar ve militanlar son haftalarda ise El Bekare ve El Akidat gibi aşiretlerin liderlerinden olan bir kaç kişiyi katletmişlerdir. Aynı zamanda bu militanlar işgal ettikleri bölgelerde yaşayan Suriyelilerden onlarcasını kaçırmış ve bilinmeyen mekanlara intikal ettirmişlerdir.

Bu alandaki önemli hususlardan biri de Suriye’nin en önemli petrol sahalarının da ülkenin Doğu ve Kuzey Doğusunda yani Deyrizor ve Haseke bölgelerinde yer almasıdır. Bu bölgeler ise silahlı Kürt gruplar tarafından ele geçirilmiştir. Şimdiye kadar ise silahlı Kürt grupların Amerikalı bir şirket ile bölgenin petrolünü çıkarmak ve ihraç etmek üzere anlaştığını gösteren birçok belge mevcuttur. Kürt militan gruplar petrol satışından elde ettikleri yüklü miktarda paralara ve servete rağmen zarar ve hasar gören altyapının yenilenmesi için hiç bir girişimde bulunmamışlardır.

Bölge servetini yağmalayıp bölgeye hizmet vermemek ve de buna paralel olarak bölgedeki aşiret liderlerine karşı şiddet içeren davranışlar Suriye’nin Kuzey Doğu ve Doğu bölgelerindeki aşiretlerin öfkesine yol açmıştır.

Bu çerçevede Suriye Doğusu ve Kuzey Doğusunda bulunan aşiretler Kürt militanların ve Amerika’nın bölgedeki işgalciliğinin sonlanmasını ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını talep ettiler. Buna esasen işgalcilere karşı silahlı direniş çerçevesinde Doğu ve Kuzey Doğu aşiretleri kendilerine has bir ordunun kurulmasını istiyor.

Bu doğrultuda El Bekare aşireti şeyhlerinden Nuvafik el Beşir Suriye ordusu ve hükümetinin koordinasyonu içerisinde aşiretlerin de katılımı ile Fırat’ın Doğusunun kurtarılma operasyonunun başlatılmasını istedi. Bu çerçevede Şeyh el Beşir Şam hükümeti ile eşgüdümlü hareket çerçevesinde aşiretler için liderlik konseyi ve siyasi heyetin kurulmasını da istedi.

Şimdiye kadar Suriye’nin Doğusu ve Kuzey Doğusunda bulunan El Sabhe, El Bekare ve El Akidat aşiretleri aşiretler ordusunun kurulması fikrini desteklemişlerdir. El Akidat aşiretinin tanınmış isimleri ve şeyhleri bile Amerika işgalciliği ile mücadele edilmek üzere El Akidat ordusunun kurulduğunu açıklamışlardır.

Suriye’de aşiretler ordusunun kurulması bir kaç boyuttan önemlidir. İlk boyutu bu aşiretlerin nüfusudur. Örneğin El Bekare aşireti Fırat bölgesi ve Halep çevresinin en büyük aşiretlerinden sayılıyor. Nüfusu ise toplam yarım milyon kadar olduğu tahmin edilmektedir. Bu aşiretlerin genç isimleri aşiretler ordusuna katılıp Suriye egemenliği çerçevesinde savaşırsa militanların yanı sıra Amerika işgalciliği de sona erebilir. Bu hususta aşiret üyelerinin fiziksel ve kişisel özellikleri göz ardı edilmemelidir.

Suriye’de aşiretler ordusunun kurulmasının bir başka önemli boyutu da Suriye aşiretlerinin Amerika işgalcileri tarafından desteklenen Kürt militanları işgalci saymaları ve bu yönde ortak tutumun sergilenmesine vurgu yapmalarıdır. Gerçekte aşiretler ordusu merkezi güçten ayrı çalışmayacak gibi duruyor. Bu da Suriye ordusunun kapasitesinin artması ve işgalcilik ve terörizm ile tek cephede savaşılması anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu