Genel

Suriye’de IŞİD’in önemli bir üssü yerle bir edildi

Suriye’de terörizmle mücadele için işbirliğinde bulunan Rusya’ya ait savaş uçaklarının terör örgütü IŞİD’in önemli bir askeri üssünü vurduğu ve imha ettiği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye’deki Rus jetlerinin son yirmi dört saatte 157sorti gerçekleştirip teröristlere ait 579 hedefi vurduğunu açıkladı.

Gazetecilere açıklama yapan Konaşenkov, Rus ordusunun Suriye’ye insani yardım göndermeye devam ettiğini belirterek 15 Ocak’ta Deyr ez-Zor kentine Rus Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir askeri uçak ile toplamda 50 ton insani yardım paraşütle indirildi” dedi.

​Rus sözcü ayrıca, “Kötü hava koşulları nedeniyle ve sivil kayıpları önlemek için uçağımız yalnızca Lazkiye ve Deyr ez-Zor kentinde uçuş gerçekleştirdi” diye konuştu.

Rus jetlerinin Deyr ez-Zor’da IŞİD’e ait bir eğitim kampının vurduğunu belirten Konaşenkov, “Örgüte ait çok sayıda roketatar, cephanelik ve yakıt deposu imha edildi” dedi.

​Konaşenkov, Deyr ez-Zor’daki Bgeliya kasabasında teröristlere ait bir atış alanı ve yakıt deposunun imha edildiğini söyledi.

Rus jetlerinin Lazkiye’nin Cebel el Akrad kasabasında terörist grupları dağıttığını belirten Konaşenkov, “Hatley köyü yakınlarında Su-34 uçağı teröristlerin araçlara patlayıcı yüklediği bir mevziyi vurudu. Saldırı neticesinde içeride bulunan tüm patlayıcılar imha edildi” dedi.

Bu arada Suriye ordusu sözcüsü Ali Mayhub, dünkü basın toplantısında, “Suriye Silahlı Kuvvetleri’nin son dönemdeki başarıları, terörist gruplarda ruhsal gücün, mücadele ruhunun düşmesine, elebaşları arasında anlaşmazlık çıkmasına ve teröristlerin Türkiye ile Ürdün sınırlarına doğru kaçmasına yol açtı” dedi.

Bu arada Suriye insan hakları izleme örgütü, terör örgütü IŞİD mensuplarının içinde bulundukları zor şartlar sebebiyle kendilerine bağlı teröristlerin maaşlarını yarı yarıya düşürme hedefinde olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu